Bydgoscy więźniowie pomogą bezdomnym zwierzętom. Areszt Śledczy rozpoczyna współpracę z fundacją
fot. Facebook/Areszt Śledczy w Bydgoszczy
Areszt Śledczy w Bydgoszczy rozpoczął współpracę z Fundacją Ostatnia Przystań. Osadzeni będą wykonywać prace na rzecz bezdomnych, chorych zwierząt i pomagać w bieżącym funkcjonowaniu schroniska.
Inne z kategorii
Rąk i łap do pracy nie zabraknie
Porozumienie ma wesprzeć resocjalizację skazanych, budować postawy prospołeczne i aktywizować ich, by zaangażowali się w życie lokalnej społeczności.
Osadzeni będą wykonywali prace nieodpłatnie. Do zakresu ich zadań należą m.in. prace porządkowe, konserwacyjne czy utrzymanie wybiegów dla zwierząt. Dodatkowo kobiety osadzone w Oddziale Zewnętrznym w Bydgoszczy zaangażują się w przygotowanie legowisk i zabawek dla psów. Na terenie Oddziału Zewnętrznego w Bydgoszczy-Fordonie rozpocznie się też program readaptacji pod nazwą "Barwy szczęścia", podczas którego tworzone będą maty węchowe, szarpaki i inne zabawki dla "pensjonariuszy" schroniska.
Wzajemne wsparcie
Współpraca ma przynieść korzyści dla obu stron. Pomoc osadzonych to realne wsparcie dla fundacji, która stara się zapewnienić zwierzętom jak najlepsze warunki. Jest też jednak niezwykle ważna także dla nich samych. Praca ze zwierzętami uczy ich odpowiedzialności oraz empatii, pozwalając jednocześnie zdobyć nowe umiejętności. Władze aresztu zaznaczają, że to doskonały sposób na przygotowanie skazanych do powrotu do społeczeństwa. Kontakt z psami i pomaganie potrzebującym buduje pozytywne postawy, które są kluczowe w procesie zmiany ich życia.którym daje szansę na rozwijanie poczucia odpowiedzialności, empatii oraz nabywanie nowych umiejętności zawodowych i społecznych.