Wydarzenia 9 maj 2018 | Redaktor
Uczyć trzeba mimochodem. Bydgoski Festiwal Nauki tuż, tuż

Najciekawsze propozycje festiwalu przedstawili dziś koordynatorzy z bydgoskich uczelni / fot. Anna Kopeć

Na naukę nigdy nie jest za wcześnie ani za późno. Co więcej, nie musi być nudna - przekonują organizatorzy IX Bydgoskiego Festiwalu Nauki. W programie przewidziano ponad 930 wykładów, warsztatów i zabaw.

- Chcemy pokazywać, że bakcyl nauki, który szerzymy już od 9 lat, jest tak rozprzestrzeniony wśród mieszkańców miasta i regionu, że warto to robić dalej. Uczenie się mimochodem jest cenne, potrzebne i ważne - mówiła dr Maria Sobieszczyk z UKW na dzisiejszej (9 maja) konferencji prasowej.

Festiwalowy rozkład jazdy

IX edycja Bydgoskiego Festiwalu Nauki rozpocznie się 23 maja. Na kampusach pięciu bydgoskich uczelni wyższych (Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego, Wyższej Szkoły Gospodarki, Collegium Medicum UMK, Bydgoskiej Szkoły Wyższej) będzie można wziąć udział w wykładach, warsztatach, grach, dyskusjach i pokazach. W tym roku festiwal zawita również do Chojnic, Człuchowa, Działdowa, Inowrocławia i Solca Kujawskiego. Wszystkie atrakcje są bezpłatne, należy jedynie zapisać się na interesujące nas wydarzenie. Początek  rejestracji 14 maja o 12.00 na stronie www.festiwalnauki.bydgoszcz.pl.

Tegoroczny festiwal potrwa pięć dni – od środy 23 do niedzieli 27 maja. Uroczystą inaugurację  w Kinoteatrze Klubu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy uświetni zespół Future Folk ze Stanisławem Karpielem-Bułecką.

Na konferencji prasowej koordynatorzy z bydgoskich uczelni wyższych przedstawili najciekawsze propozycje imprezy. Uczestnicy mogą wybierać zajęcia spośród siedmiu ścieżek tematycznych: artystycznej, humanistycznej, nauk o zdrowiu, nauk ścisłych, przyrodniczych, społecznych i technicznych. Programy przygotowane są dla wszystkich grup wiekowych – od najmłodszych po seniorów.

Na co warto się zapisać?

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego przygotował zajęcia, skupiając się na trzech aspektach: setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, tematyce wody i rzeki Brdy oraz podróży po świecie.

Festiwalowe czytanie dla Niepodległej – Dziadek Niedźwiadek” to przedstawienie lektur w nowej odsłonie. W programie znajdą się również wykłady na temat osób ważnych dla odzyskania niepodległości i dla regionu – Józefa Piłsudskiego, Mariana Rejewskiego, Ignacego Jana Paderewskiego oraz Ireny Sendlerowej.

Uniwersytet zaprasza także na rejsy kutrem „Kazimierz” oraz zwiedzanie Wieży Ciśnień z przewodnikiem. W tym roku na UKW w czasie festiwalu odbędą się także Dni Serbskie - to okazja, by dowiedzieć się więcej na temat Serbii i Bałkanów, a nawet pouczyć się serbskiego. 

Bydgoska Szkoła Wyższa przygotowała kilka ciekawych propozycji wykładów: „Plastyczność mózgu, przyszłość neurorehabilitacji”, „Poczuj głębię, propriocepcja”. „Pacjent czy produkt na medycznej taśmie montażowej”, „Dieta a depresja”. Ponadto, BSW zaprasza uczestników festiwalu na wycieczkę tramwajem po Bydgoszczy i zwiedzanie stacji Łoskoń.

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy świętuje w tym roku 250. rocznicę urodzin jednego ze swoich patronów – Jędrzeja Śniadeckiego. W programie festiwalu znajdzie się kilka propozycji związanych z obchodami. Dla miłośników escape roomów przygotowano „Laboratorium Jędrzeja Śniadeckiego” - aby się z niego wydostać, będzie trzeba rozwiązać zagadki chemiczne i fizyczne. Natomiast na wykładzie „Od Jędrzeja Śniadeckiego do nowoczesnych technologii” uczestnicy dowiedzą się, czym zajmował się patron uczelni.

Jak co roku, Collegium Medicum UMK przygotowało ofertę wykładów i warsztatów dotyczących tematów medycznych, m.in. „Wpływ czynników żywieniowych w walce ze zmęczeniem”, „Wybrane aspekty budowy i działania leków”, „Hodowla tkanek i narządów w laboratorium – fikcja literacka czy nieodległa rzeczywistość”.

W zajęciach przygotowanych przez Wyższą Szkołę Gospodarki uczestnicy poznają lepiej zagadnienia związane z nowymi technologiami i ich wykorzystaniem w życiu codziennym. Niektóre z propozycji to: „Jak oglądamy obrazy? - tajniki neuropsychologii”, „Rzeczywistość wirtualna i rozszerzona” czy „E-sport na uczelniach i w Polsce”.

Zakończenie na świeżym powietrzu

Bydgoski Festiwal Nauki zakończy Piknik Naukowo-Rodzinny, który odbędzie się w niedzielę (27 maja) na Wyspie Młyńskiej, w godzinach od 12.00 do 18.00. W czasie imprezy będzie można odwiedzić stoiska partnerów oraz organizatorów festiwalu, którzy przygotują dla gości liczne atrakcje, gry, zajecia i zabawy. Dodatkowo organizatorzy przygotowują scenę piknikową, na której odbywać się będą m.in. występy studentów i koncerty.

jg

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor