Wydarzenia 23 kwi 2018 | Redaktor
Bydgoskie stacje będą ładować auta elektryczne w Polsce

ecoMoto w całej okazałości/mat. KZŁ

Wymyślone, opracowane i produkowane w Bydgoszczy stacje ładowania pojazdów elektrycznych pojawią się niedługo w całej Polsce. Kolejowe Zakłady Łączności podpisały właśnie umowę z Enea Serwis sp. z o.o. na dystrybucję stacji ecoMOTO.

mat. KZŁ

- Stacje ładowania pojazdów elektrycznych są naszego pomysłu i naszej produkcji – podkreśla z dumą, Krzysztof Wysocki, Dyrektor ds. Marketingu bydgoskich KZŁ.

W miniony piątek (20 kwietnia) Grupa LOTOS, Poczta Polska, Telewizja Polska, Enea Serwis i Kolejowe Zakłady Łączności  w siedzibie Ministerstwa Energii podpisały porozumienia dotyczące wspólnych działań na rzecz rozwoju elektromobilności. W uroczystości wzięli udział: minister energii - Krzysztof Tchórzewski oraz wiceministrowie: energii - Michał Kurtyka, inwestycji i rozwoju - Andżelika Możdżanowska, infrastruktury - Marek Chodkiewicz, a także prezesi: Grupy LOTOS - Mateusz A. Bonca, TVP SA - Jacek Kurski, Poczty Polskiej - Przemysław Sypniewski, Enea Serwis - Sławomir Bielecki, PKP Informatyka - Tomasz Miszczuk oraz Kolejowych Zakładów Łączności - Krzysztof Magierowski.

Celem podpisanych dokumentów jest rozwój elektromobilności i zacieśnienie współpracy pomiędzy firmami w tym zakresie. Spółki będą się wzajemnie wspierać w działaniach na rzecz zwiększania efektywności swoich flot pojazdów, poprzez wprowadzanie samochodów zasilanych paliwami alternatywnymi oraz stworzenia dla nich infrastruktury.

Jak zapewnił minister energii Krzysztof Tchórzewski rozwój elektromobilności jest jednym z priorytetów ministerstwa od pierwszych dni powołania resortu. - Jest on szansą na wzmocnienie polskiego przemysłu motoryzacyjnego, jak również na wzrost konkurencyjności rodzimego sektora energii. Ponadto szersze zastosowanie paliw alternatywnych w transporcie przyczyni się nie tylko do poprawy jakości powietrza i redukcji hałasu w miastach, ale również do zmniejszenia uzależnienia naszego kraju od importu ropy naftowej – podkreślił - Cieszę, że w ten program, tak skutecznie pilotowany przez wiceministra Michała Kurtykę, aktywnie włączają się również inne ministerstwa oraz Spółki Skarbu Państwa. W związku z tym zaangażowaniem mam już nie nadzieję, a pewność, że ten najnowocześniejszy na świecie rodzaj transportu zostanie w Polsce już wkrótce wdrożony na szeroką skalę – ocenił.

List intencyjny między Grupą LOTOS a Telewizją Polską zakłada wypracowanie modelu biznesowego, który pozwoli na zbudowanie infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych wykorzystywanych przez TVP. Firmy planują również wprowadzenie wspólnych zasad promowania i komercyjnego wykorzystania infrastruktury dla użytkowników pojazdów elektrycznych.

List intencyjny między Grupą LOTOS a Pocztą Polską zakłada natomiast prowadzenie przez LOTOS badań służących poprawie efektywności floty pojazdów poprzez wprowadzenie do niej samochodów napędzanych paliwami alternatywnymi. Współpraca zakłada również rozwój urządzeń niezbędnych do prawidłowej eksploatacji tego typu pojazdów.

Enea Serwis i Kolejowe Zakłady Łączności już 14 listopada ubiegłego roku  sygnowały list intencyjny, który w konsekwencji doprowadził do podpisania umowy o współpracy. Dokument zakłada kooperację w zakresie dystrybucji i montażu stacji ładowania pojazdów elektrycznych oraz szkoleń dla pracowników.

– Inwestycja w elektromobilność, wpisuje się w strategiczne plany rozwojowe zarówno naszego kraju, jak i Enei. Jesteśmy innowacyjną firmą, dlatego stawiamy na najnowocześniejsze rozwiązania i oferujemy je naszym Klientom. Enea bierze aktywny udział w działaniach na rzecz rozwoju i budowy infrastruktury e-mobility w Polsce. Elektromobilność to bowiem jeden z obszarów, który będzie miał wpływ na przyszły kształt rynku energii elektrycznej –  zaznaczył Mirosław Kowalik, prezes Enei.

– Jesteśmy przekonani, że nasza wzajemna współpraca zapewni znaczny wzrost dostępności punktów ładowania, co wpisuje się w krajowy program elektromobilności. Chcemy, by w przyszłości kierowcy korzystający z aut elektrycznych na terenie działania Enei Operator mogli przejechać głównymi szlakami komunikacyjnymi korzystając z infrastruktury opartej o dostarczone przez KZŁ i Eneę Serwis  punkty ładowania – zadeklarował Sławomir Szczot, wiceprezes ds. rozwoju w Enei Serwis.

- KZŁ Bydgoszcz to innowacyjna firma, posiadająca wieloletnie doświadczenie w tworzeniu zaawansowanych systemów dynamicznej informacji pasażerskiej, systemów łączności dyspozytorskiej, systemów biletowych i parkingowych. W ostatnim czasie zaprojektowaliśmy i rozpoczęliśmy produkcję stacji ładowania pojazdów elektrycznych ecoMOTO w wersji naściennej i wolnostojącej. Liczymy na to, że współpraca z takim partnerem jak Enea Serwis przyczyni się do szybkiego rozwoju punktów ładowania w myśl wdrażanej przez rząd polityki elektromobilności – stwierdził Krzysztof Magierowski, Prezes Zarządu KZŁ Bydgoszcz.

- Fakt, że Kolejowe Zakłady Łączności w Bydgoszczy - spółka Grupy PKP Informatyka - aktywnie włączają się w proces rozwijania elektromobilności w Polsce jest czymś oczywistym. Kolej od początku swojego istnienia była synonimem nowoczesności, a wraz z elektryfikacją kolei, stała się ekologicznym środkiem transportu. Ufam, że potencjał i doświadczenie KZŁ Bydgoszcz oraz PKP Informatyka zostanie wykorzystany w trwającej już elektromobilnej rewolucji – dodał prezes PKP Informatyka Tomasz Miszczuk.

Źródło: Ministerstwo Energii, KZŁ

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor