Wydarzenia 1 paź 2018 | Redaktor
Bydgoskie straty wojenne on-line. Baza już dostępna

www.stratywojenne.muzeum.bydgoszcz.pl

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy uruchomiło stronę poświęconą stratom poniesionym w czasie II wojny światowej. Muzealnicy mają nadzieję, że dzięki temu uda się odzyskać choć jeden utracony obiekt.

Od 13 września dostępna jest internetowa baza strat wojennych Muzeum Miejskiego w Bydgoszczy. Pod adresem www.stratywojenne.muzeum.bydgoszcz.pl znajduje się ponad 1000 rekordów z informacjami o obiektach, które uznane zostały za straty poniesione w wyniku II wojny światowej.

Dodatkowo udostępniono ponad 300 skanów i fotografii dokumentów potwierdzających stan zbiorów przed II wojną światową w zakresie m.in.: malarstwa polskiego i obcego (w tym kolekcji prac Leona Wyczółkowskiego), rysunku i grafiki, zbiorów afrykańskich oraz broni i militariów. 

Co ważne, strona pozwala monitorować i weryfikować oferty publikowane w Internecie przez podmioty zajmujące się handlem sztuką.

Autorzy mają nadzieję, że dzięki dostępnej bydgoszczanom – i nie tylko - bazie uda się odzyskać choćby jeden utracony w czasie wojny obiekt.

Muzealnicy proszę także o pomoc w dalszych pracach nad „katalogiem strat”. Osoby posiadające przedwojenne zdjęcia ekspozycji Muzeum Miejskiego lub dokumenty, które mogłyby pomóc w badanich, są proszone o kontakt z Działem Inwentaryzacji Zbiorów pod adresem mailowym inwentaryzacjia@muzeum.bydgoszcz.pl. - Być może Państwa szuflady i strychy skrywają tajemnice, które pora ujawnić – mówią w muzeum.

Więcej o tym, co znajduje się bazie i co działo się ze zbiorami w czasie wojny czytaj: Kossak, Fałat. Mehoffer. Bydgoskie muzuem szuka strat wojennych

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor