Bydgoszcz ogłasza Ogólnopolską Rywalizację Rowerową
Od lewej: Tomasz Dobrowolski, Łukasz Krupa, Jakub Mikołajczak/fot. Anna Kopeć
Jak dotąd 25 miast zgłosiło się do udziału w rywalizacji na liczbę przejechanych rowerem kilometrów. Pierwsza edycja imprezy organizowanej przez Bydgoszcz odbędzie się we wrześniu.
Inne z kategorii
Tako „Rzeczemy” i poetycko wieczerzamy [ZAPROSZENIE]
Pożar mieszkania w Fordonie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
Bydgoszcz wzorem Bolonii, która przez kilka lat organizowała Europejską Rywalizacje Rowerową (ECC), zaprasza do „kręcenia kilometrów” miasta w kraju. Stawką będzie Puchar Rowerowej Stolicy Polski.
– Formuła jest otwarta, rekreacyjna, ma na celu propagowanie zdrowego stylu życia – tłumaczył dziś (1 lutego) w ratuszu dyrektor Biura Promocji Miasta i Współpracy z Zagranicą Łukasz Krupa. – Myślimy, że będzie to początek corocznej rywalizacji krajowej, a Bydgoszcz będzie liderem projektu.
Całość ma zostać oparta o istniejącą od ok. roku aplikację Aktywna Bydgoszcz. Listownie do udziału zostały zaproszone inne samorządy. Jak dotąd zgłosiło się 25 miast, m.in. Biała Podlaska, Białystok, Chełmno, Gniezno, Gorzów Wielkopolski, Kielce, Łódź, Piekary Śląskie, Słupsk, Suwałki, Świnoujście, Warszawa, Włocławek. Wśród chętnych jest osiem miast prezydenckich.
Radny Mikołajczak pochwalił się siódmym miejscem wśród bydgoszczan w rywalizacji ECC/fot. Anna Kopeć
Jakub Mikołajczak przypomniał, że nasze miasto ma na koncie duży rowerowy sukces: trzecie miejsce w Europejskiej Rywalizacji Rowerowej w 2017 roku. To właśnie ta impreza zainspirowała ratusz. Organizująca ją Bolonia ze względu na trudności technicze – w kolejnych edycjach brały udział już setki tysięcy uczestników – zrezygnowała z pomysłu. – Środowiskom rowerowym bardzo ta rywalizacja się spodobała, odczuliśmy lukę po tej imprezie – tłumaczył radny. Stąd pomysł na przeniesienie formuły na grunt krajowy.
fot. Anna Kopeć
Zadanie w rywalizacji polega na przejechaniu przez mieszkańców danego miasta jak największej liczby kilometrów. Będą one zliczane przy pomocy aplikacji Aktywna Bydgoszcz. Mieszkańcy mniejszych miast nie są jednak na straconej pozycji. – Nie będziemy liczyli sumy kilometrów, ale sumę na liczbę mieszkańców według danych GUS na określony okres – tłumaczył Tomasz Dobrowolski, koordynator Aktywnej Bydgoszczy.
Aplikację trzeba będzie jednak rozbudować na potrzeby imprezy. – Pojawi się nakładka Rowerowa Stolica Polski lub tymczasowo aplikacja zmieni się w aplikację Rowerowa Stolica Polski – tłumaczył Łukasz Krupa.
Zwycięskie miasto otrzyma Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Impreza ma mieć charakter cykliczny – pomysłodawcy uznali, że miasto, które trzykrotnie będzie triumfować, otrzyma puchar już na stałe.
Planowane są także inne nagrody, w tym dla indywidualnych rowerzystów. Dyrektor Krupa liczy na pozyskanie ogólnopolskich sponsorów.
fot. Anna Kopeć
Obecnie miasto przygotowuje się do spotkania z pozostałymi samorządami, z którymi wspólnie ma wypracować zasady rywalizacji. – My dajemy narzędzie, layouty graficzne, pewną koncepcję na promocję. Po stronie miast jest promocja tego wydarzenia u siebie i organizowaenie eventów propagujących akcję – mówił.
Kręcić kilometry w ramach imprezy będzie można przez cały wrzesień.