Bydgoszcz w hołdzie Marszałkowi. Nowa odsłona
fot. Anna Kopeć
Wodzowi narodu, wcieleniu polskiego bohaterstwa Józefowi Piłsudskiemu w hołdzie, podchorążowie 1931 – taki napis widnieje na pomniku Marszałka, który oficjalnie zostanie odsłonięty w sobotę (10 listopada) na dziedzińcu przed budynkiem Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.
Inne z kategorii
Iwaneczko zagra w Bydgoszczy [ZAPOWIEDŹ]
Świąteczny Festiwal ART MINTAKA 2024 [ZAPROSZENIE]
fot. Anna Kopeć
Postawienie monumentu to inicjatywa dowództwa IWspSZ w Bydgoszczy. Pomnik stanie w tym samym miejscu co przedwojenny pierwowzór. O tym, jak upamiętniano Marszałka w Bydgoszczy pisał dr Krzysztof Osiński w „Tygodniku Bydgoskim” wydanym 8 lutego 2018 roku w tekście pt. „Bydgoszczanie w hołdzie Marszałkowi”:
Popiersie od podchorążych
Najbardziej znanym upamiętnieniem Piłsudskiego w Bydgoszczy było popiersie na cokole usytuowane przed głównym wejściem do Szkoły Podchorążych dla Podoficerów przy ul. Gdańskiej (dzisiejsza siedziba Inspektoratu Sił Wsparcia). Prace nad jego ufundowaniem przebiegały błyskawicznie. 2 lipca 1931 r. komendant szkoły płk Franciszek Polniaszek złożył do władz miasta wniosek z prośbą o zezwolenie na budowę, pozytywna uchwała magistratu została wydana już 4 dni później, a uroczyste odsłonięcie miało miejsce już 15 sierpnia 1931 r. i połączone było z promocją nowego rocznika oficerów, wychowanków Szkoły Podchorążych.
fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Autorką monumentu była znana i ceniona rzeźbiarka Olga Niewska. Przedstawiał on liczące 70 cm popiersie z brązu Józefa Piłsudskiego usytuowane na liczącym 320 cm cokole z piaskowca, na którym wyryto następujący napis: „Wodzowi Narodu – Wcieleniu Polski Bohaterskiej Józefowi Piłsudskiemu w hołdzie – Podchorążowie”. Zaszczyt odsłonięcia popiersia przypadł przybyłemu na uroczystość gen. Aleksandrowi Osińskiemu, inspektorowi generalnemu szkolnictwa wojskowego.
Ufundowany przez żołnierzy cokół z popiersiem Piłsudskiego miał być upamiętnieniem jego wizyty w Szkole Podchorążych, do jakiej doszło w 1921 roku. Podobny zamysł towarzyszył kolejarzom fundującym 19 marca 1931 r. tablicę na dworcu kolejowym, żołnierzom 61. Pułku Piechoty Wielkopolskiej fundującym inną tablicę na budynku świetlicy i biblioteki w koszarach przy ul. Północnej (obecnie Powstańców Warszawy) czy też członkom Związku Legionistów fundującym 19 marca 1937 r. tablicę na ścianie kamienicy przy ul. Gdańskiej 92, gdzie w mieszkaniu prezydenta Jana Maciaszka naczelnik Piłsudski spędził trochę czasu podczas swojej jedynej wizyty w Bydgoszczy.
Cały tekst dr. Osińskiego tutaj
Tekst ten ukaże się również w książce dr. Krzysztofa Osińskiego pt. „Bydgoskie puzzle”, która w listopadzie znajdzie się na półkach księgarskich.