Wydarzenia 21 mar 2022 | Redaktor
Cel: włączenie społeczne Ukraińców. Sejmik przyjął nowelizację budżetu

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

5 mln 145 tysięcy złotych to uruchomione poniedziałkową (21 marca) nowelizacją budżetu województwa kolejne środki na pomoc dla Ukrainy. Podczas spotkania z dziennikarzami marszałek Piotr Całbecki podkreślił, że celem działań na rzecz uchodźców wojennych jest pełne włączenie społeczne – bezpłatna nauka języka, praca, mieszkanie, szkoły, zabezpieczenie zdrowotne i społeczne.

Ponad 1000 osób skorzystało z punktów informacyjno-doradczych, w których dyżurują pracownicy Urzędu Marszałkowskiego, a także tłumacze, psychologowie, przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Pracy i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Punkty współpracują ze służbami wojewody i samorządami lokalnymi w całym regionie.

1 628 – tyle bezpłatnych gorących posiłków wydał dotąd uchodźcom samorząd województwa. Na razie wydaje je stołówka w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, wkrótce podobne jadłodajnie mają zostać otwarte w Bydgoszczy i Włocławku. 

Program do Ukraińców adresuje Kujawsko-Pomorska e-Szkoła. W ciągu pierwszych dziewięciu dni funkcjonowania odnotowała 45 tysięcy odsłon. Poza programem przedmiotowym oraz wsparciem psychologicznym wkrótce zaproponowany zostaną tez też otwarte wieczorowe kursy języka polskiego dla wszystkich chętnych oraz kursy zawodowe.

300 firm zgłosiło jak dotąd chęć zatrudnienia Ukraińców. Dzięki tym ofertom udało się w krótkim czasie znaleźć zatrudnienie dla 120 osób. Obecnie w różnych ośrodkach podlegających marszałkowi województwa (m.in. uzdrowiskach i ośrodkach edukacji ekologicznej) gościom zza wschodniej granicy udostępniono 167 miejsc tymczasowego zamieszkania.

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Podopiecznych ewakuowanego w związku z działaniami wojennymi domu opieki w Chmielnickim na Ukrainie umieszczono w budynku dawnego szpitala psychiatrycznego w Toruniu. To osoby w większości głęboko niepełnosprawne intelektualne, niektóre leżące i wymagające żywienia dojelitowego. Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w ekspresowym tempie organizuje tu dla nich dom pomocy społecznej w europejskim standardzie terapeutycznym. Od początku pracują tu jako wolontariusze m.in. polscy lekarze, pielęgniarki i siostry zakonne.

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Pierwszy konwój humanitarny samorządu województwa z darami dla mieszkańców partnerskiego Obwodu Chmielnickiego trafił już na Ukrainę. Lekarstwa, materiały opatrunkowe i higieniczne, namioty, koce i śpiwory oraz agregaty prądotwórcze zawieźli Ukraińcom ratownicy WOPR i strażacy ochotnicy.

Podczas poniedziałkowego (21 marca) briefingu prasowego marszałek Piotr Całbecki poinformował też, że w celu rozwiązania problemów wywołanych wojną na Ukrainie, w tym problemów uchodźczych, uruchomione wkrótce zostaną kolejne środki w wysokości 40 milionów złotych. Będą to środki Unii Europejskiej, m.in. w ramach REACT-EU. Uruchomione zostanie dzięki temu m.in. specjalna ścieżka dofinansowania projektów pomocowych prowadzonych przez organizacje pozarządowe.

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Gospodarz województwa podziękował mieszkańcom regionu za zaangażowanie w akcje pomocowe adresowane do Ukraińców przebywających w naszym regionie oraz do pozostających w ogarniętym wojną kraju. 

Łącznie z nowelizacją samorząd województwa przeznacza na wsparcie dla Ukrainy 7 milionów złotych.

Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego, zmiany - redakcja

 

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor