Wydarzenia 18 lip 2018 | Redaktor
Cena za wodę w Bydgoszczy na średnim poziomie. W Toruniu płacą mniej

Źródło: Portal Samorządowy

Portal Samorządowy dokonał przeglądu taryf za wodę i ścieki w 30 największych miastach Polski. Bydgoszcz znajduje się pośrodku stawki. Najwięcej za wodę i ścieki płacą mieszkańcy Dąbrowy Górniczej, Zabrza i Rybnika, natomiast najmniej – Białegostoku, Lublina i Torunia.

W Bydgoszczy za metr sześcienny wody i ścieków zapłacimy 10,42 zł. Obecna taryfa została zaakceptowana w maju i nie zmieniła się w stosunku do poprzedniej. Co więcej, ta cena nie zmieni się przez kolejne trzy lata. Jak podały Miejskie Wodociągi i Kanalizacja opłaty za wodę i ścieki w Bydgoszczy nie rosły od sześciu lat. W 2016 roku stawki zostały nawet obniżone – za wodę o 6,5 proc. (35 gr), a za ścieki o 4 proc. (22 gr). MWiK zapewnia mieszkańców, że jakość dostarczanej wody pozwala na jej picie prosto z kranu. W okresie letnim firma w centrum miasta wystawia cysternę z chłodną wodą, z której można korzystać za darmo.

Dla porównania w Warszawie obniżono ceny o 15 proc. i teraz mieszkańcy stolicy płacą 9,85 zł (wcześniej 11,47 zł). Jednak miasto nadal plasuje się bliżej końca stawki.

Najmniejsza taryfa obowiązuje w Białymstoku (7,28 zł), Lublinie (8,25 zł) i u naszych sąsiadów w Toruniu (8,57 zł). Najdrożej za wodę i ścieki płacą mieszkańcy Zabrza (15,77 zł) i Dąbrowy Górniczej (17,98 zł). W przypadku tego ostatniego miasta obowiązują jednak dopłaty z budżetu gminy dla mieszkańców.

Portal przypomina, że na wysokość taryfy mają wpływ nie tylko ceny wody, koszty inwestycji czy uwarunkowania terenowe, ale też postępująca depopulacja i eksurbanizacja (czyli niekontrolowany rozrost miast, zajmowania terenów podmiejskich i wsi przez nowe osiedla). 

Źródło: Portal Samorządowy

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor