Chrońmy je! - Pierwszy Światowy Dzień Pszczół
źródło: Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy
W tym roku po raz pierwszy będziemy obchodzić ogólnoświatowe święto pszczół. W związku z tym Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy przypomina o potrzebie ochrony tych pracowitych owadów.
Inne z kategorii
Bohaterowie Solidarności. Walka o dziedzictwo polskie, która się nie skończyła [KOMENTARZ, WIDEO]
Drugi Jarmark na wodzie w Bydgoszczy – święta w stylu retro
Światowy Dzień Pszczół ustanowiony został przez Organizację Narodów Zjednoczonych z inicjatywy Słowenii, która chciała w ten sposób podkreślić znaczenie tych owadów w procesie pozyskiwania żywności. Chciano również zwrócić uwagę, że stosowanie pestycydów zabija pszczoły.
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy przypomina jak prawidłowo stosować środki ochrony roślin. Ich niewłaściwe użycie zagraża pszczołom oraz innym pożytecznym owadom. Apel odnosi się nie tylko do rolników, ale również działkowców, którzy bardzo często nie wiedzą jak odpowiednio stosować wspomniane środki i nadużywają ich w swoich ogródkach.
Aby nie doszło do zatrucia pszczół, przede wszystkim należy używać wyłącznie środków dopuszczonych do obrotu i stosowania przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Użytkownicy powinni zastosować się również do kilku zasad:
- stosować środki ochrony zgodnie z wytycznymi na etykiecie oraz tak, aby zmniejszyć wpływ zabiegów na rośliny czy owady, które nie są ich bezpośrednim celem;
- nie stosować preparatów toksycznych dla pszczół w okresie kwitnienia roślin uprawnych oraz w uprawach, na których występują kwitnące chwasty;
- wykonywać zabiegi po zakończonych lotach owadów zapylających;
- zachowywać minimalne odległości od pasiek (tj. min. 20 m dla opryskiwaczy polowych i sadowniczych);
- przestrzegać okresów prewencji (czas po zastosowaniu środka ochrony roślin, w którym człowiek i zwierzęta, nie powinni stykać się ani przebywać w pobliżu miejsc, a także w obiektach, w których zastosowano środek ochrony roślin);
- nie wykonywać zabiegów w warunkach sprzyjających znoszeniu preparatu podczas zabiegu (przy prędkości wiatru większej niż 4 m/s).
Pod adresem https://www.youtube.com/watch?v=Fp2EnuJCGRk można obejrzeć film pt. „Dobra praktyka ochrony roślin – ochrona zapylaczy podczas stosowania środków ochrony roślin” zrealizowany przez Instytut Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu i Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach.
Źródło: Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy