Wydarzenia 8 mar 2019 | Redaktor
Co tonie, a co nie? Przedszkolaki ekspertami polskich wód

materiał RZGW w Bydgoszczy

Jak oszczędzać wodę i czy w Bydgoszczy kranówka jest czysta – tego m.in. dowiedziały się dzieci z przedszkola „Wesołe Serduszka” podczas specjalnych zajęć ekologicznych.

Spotkanie pod hasłem: „Dzień Małego Naukowca – Wodniak na Medal” poprowadziła dla nich Edyta Rynkiewicz z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczt. – Wspólnie zastanawialiśmy się nad wędrówką wody, nad jej czystością, rozmawialiśmy o tym, do czego służy i przede wszystkim, jak możemy pomóc w jej oszczędzaniu – relacjonuje.

Plansze zawierające 14 sposobów na oszczędzanie wody uświadomiły dzieciom m.in. ile litrów wody zużywamy do płukania ust podczas mycia zębów oraz że pozyskaną deszczówkę można użyć np. do podlewania kwiatów czy mycia samochodu. – Dzieci były zdumione tym, że kąpiel w wannie pochłania więcej wody niż kąpiel pod prysznicem – opowiada Edyta Rynkiewicz.

fot. RZGW w Bydgoszczy

Usłyszały także, że „kranówka” w Bydgoszczy nadaje się do picia dzięki Brdzie oraz że Noteć to największy dopływ Warty, będący „pod opieką” Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej.

Pod kierunkiem prowadzącej mali naukowcy przeprowadzili doświadczenia, które podpowiedziały im, co tonie, a co nie, co się rozpuszcza w wodzie, jak należy dbać o środowisko naturalne, co by było, gdyby na świecie zabrakło wody.

Na pamiątkę wizyty każdy przedszkolak otrzymał zestaw gadżetów, kolorowanki oraz dyplomy dla eksperta polskich wód.

fot. RZGW w Bydgoszczy

źródło: RZGW

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor