Cud nad Wisłą. Obchody upamiętniające setną rocznicę z licznymi atrakcjami
fot. UM
W sobotę, 15 sierpnia we Włocławku odbędą się wojewódzkie obchody upamiętniające setną rocznicę Bitwy Warszawskiej. Na mieszkańców czekają liczne atrakcje, m.in. przejażdżki konne, koncert, czy inscenizacja historyczna.
Inne z kategorii
Tako „Rzeczemy” i poetycko wieczerzamy [ZAPROSZENIE]
Pożar mieszkania w Fordonie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
- Setna rocznica Cudu nad Wisłą to okazja do przypomnienia i uczczenia bohaterów, dzięki których zaangażowaniu i mobilizacji udało się obronić miasto oraz skutecznie zatrzymać siły rosyjskie – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Złożenie kwiatów pod pomnikiem Obrońców Wisły na placu Wolności we Włocławku będzie pierwszym punktem tegorocznych obchodów. Następnie przed katedrą Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbędzie się uroczystość z ceremoniałem wojskowym. O 12.00 będzie można uczestniczyć we mszy świętej, którą odprawi biskup Wiesław Mering.
Po mszy z katedry ruszy przemarsz, który zakończy się na Bulwarach im. Marszałka Piłsudskiego. Tam na mieszkańców czekać będą różne atrakcje. Między innymi historyczne miasteczko z musztrą oddziału konnego, pokazem władania białą bronią i sprzętu wojskowego oraz przejażdżkami konnymi. Tego dnia Orkiestra Wojskowa z Torunia i Kapela z Szaconkiem umili mieszkańcom czas pieśniami patriotycznymi. Na zakończenie zobaczymy inscenizację historyczną „Młodzi w obronie Włocławka”. W wykonaniu bydgoskich harcerzy.
fot. UM
Wydarzenia towarzyszące
W Miejskiej Bibliotece Publicznej i Muzeum Historii Włocławka pojawią się okolicznościowe wystawy. Z kolei na placu Wolności podziwiać będzie można wystawę plenerową.
Od 13 do 15 sierpnia po zmroku na fasadzie budynku Muzeum Etnograficznego (ul. Bulwary im. Marszałka Piłsudskiego 6) wyświetlany będzie multimedialny pokaz świateł „Włocławscy bohaterowie 1920 roku”.
14 sierpnia – w przeddzień głównych obchodów Urząd Marszałkowski zachęca do obejrzenia premiery filmu „Zatrzymać Gaja! Bój o Włocławek 1920” oraz promocję komiksu „Cud nad Wisłą”. W ten dzień zostanie także otwarty szlak im. porucznika Jerzego Pieszkańskiego. Dodatkowo w programie odsłonięcie tablicy pamiątkowej Bohaterom Flotylli Wiślanej 1920, parada statków i łodzi, wystawa plenerowa oraz rejsy po Wiśle, połączone z prelekcją na temat wydarzeń wojny 1920 roku. W parku miejskim na Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu odbędzie się ceremonia odsłonięcia pomnika Żołnierzy Wojsk Balonowych, więcej na ten temat tutaj.
źródło: Urząd Marszałkowski