Wydarzenia 7 sie 2020 | kp
Zniszczony przez hitlerowców pomnik wraca na miejsce. Po 81 latach

fot. IPN

Zrekonstruowany Pomnik Poległych Żołnierzy Wojsk Balonowych wróci na swoje miejsce. Monument od 1937 roku do 1939 był ozdobą Parku Miejskiego na Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu. 14 sierpnia odbędzie się uroczystość odsłonięcia.

Pomnik pełnił dwie funkcje – upamiętniał żołnierzy polskich wojsk balonowych poległych na polu walki w pierwszych latach istnienia odrodzonej Polski oraz był symbolem związku Torunia z przedwojenną aeronautyką i wojskowym baloniarstwem. We wrześniu 1939 roku został zniszczony przez hitlerowców. Teraz, po ponad osiemdziesięciu latach wróci do Parku Miejskiego przy alei Bogusława Magiery.

Odsłonięcie zrekonstruowanego monumentu odbędzie się w piątek – 14 sierpnia o godz. 18.00. Uroczystość zorganizowana została w ramach obchodów Święta Wojska Polskiego i 100. rocznicy Cudu nad Wisłą. Prezentacji dokona m.in. prezes IPN dr Jarosław Szarek.

fot. IPN

Rzeźbę orła – główny element pomnika sfinansowało Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Gdańsku. Jest to dzieło artysty-rzeźbiarza Macieja Jagodzińskiego-Jagenmeer.

Poza tym OBUWiM IPN Gdańsk zrealizuje trzy inskrypcje na pomniku mówiące o zniszczeniu monumentu przez Niemców wraz z nazwiskami poległych żołnierzy wojsk balonowych w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

W skład Komitetu Honorowego Odbudowy Pomnika Poległych Żołnierzy Wojsk Balonowych w Toruniu wchodzą m.in. prezes IPN dr Jarosław Szarek oraz dyrektor IPN Gdańsk prof. Mirosław Golon.

Więcej informacji na temat pomnika można znaleźć na stronie IPN. 

źródło: Instytut Pamięci Narodowej

kp Autor