Wydarzenia 3 kwi 2019 | Redaktor
„Czas Bydgoszczy” do nauczycieli: Jesteście dla uczniów, nie na odwrót

fot. Anna Kopeć

Stowarzyszenie „Czas Bydgoszczy” bardzo krytycznie odnosi się do planowanej akcji strajkowej w szkołach i proponuje głębokie zmiany w systemie, m.in wprowadzenie „bonu oświatowego”.

Stowarzyszenie zwołało w środę (3 kwietnia) konferencje prasową pt. „Dzieci mięsem armatnim w rękach nauczycieli

- Dokonywaliśmy bardzo szerokich konsultacji i rozmów z dziećmi szkół podstawowych ostatnich klas,‭ ‬gimnazjum,‭ ‬liceum oraz z ich rodzicami. Spotykaliśmy się również z ludźmi tak zwanej ulicy i pytaliśmy „co o tym sądzą?” - mówiła szefowa rady sygnatariuszy „Czasu Bydgoszczy Małgorzata Gęsikowska. Jej zdaniem zdecydowana większość mieszkańców Bydgoszczy wyraża swoje oburzenie i nie pochwala zachowań nauczycieli.‭ ‬Winą za spadek zaufania do nauczycieli obarczyła prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego i podkreśliła,‭ ‬że „to nauczyciele powinni być dla uczniów,‭ ‬a nie na odwrót.‭


fot. Anna Kopeć

„Czas Bydgoszczy dokonał porównania nauczycielskich zarobków do innych etatowych pracowników w stosunku do liczby godzin pracy. Z zestawienia podanego przez Stowarzyszenie wynika, że aby zarobić‭ ‬2500‭ ‬brutto, zwykły pracownik z wykształceniem magisterskim musi pracować dwa razy dłużej (40 godzin tygodniowo) przy stawce godzinowej‭ ‬15,60 złotych. Z kolei nauczyciel z 18-godzinnym pensum dostaje 35 zł za godzinę.

Gęsikowska dodała jeszcze,‭ ‬że nauczyciele w skali roku pracują‭ dziewięć m‬iesięcy,‭ ‬co daje im tylko‭ ‬648‭ p‬rzepracowanych godzin.‭ ‬W związku z tym zarabiają średnio na godzinę ponad‭ ‬46‭ ‬złotych.‭ ‬Z kolei zwykły pracownik pracuje‭ ‬11‭ ‬miesięcy (1760‭ godzin, ‬zakładając,‭ ‬że korzysta z pełnego urlopu) co daje mu‭ ‬17‭ ‬zł na godzinę.

fot. Anna Kopeć

Wiceprezes „Czasu Bydgoszczy” Ewa Dopierała mówiła, że nauczyciele‭ ‬mają wiele możliwości dorobienia do pensji,‭ ‬poprzez np. udzielanie korepetycji,‭ ‬wyjazdy na zorganizowane kolonie i obozy.‭ ‬Wyliczała też,‭ ‬że obecnie bydgoska stawka za‭ ‬45‭ ‬minut korepetycji waha się między‭ ‬50‭ zł ‬a‭ ‬70‭ ‬złotych.‭ ‬- Nie wiem, czy któryś z nauczycieli potrafi wykazać to w PIT.‭ ‬Jest to tak naprawdę szara strefa - dodała Dopierała.

fot. Anna Kopeć

Gęsikowska zwróciła uwagę, że „niektórzy nauczyciele powinni zarabiać więcej i wymieniła nauczycieli wiejskich i tych uczących zawodu.‭ ‬Apelowała z niezapominajką w dłoni,‭ ‬aby nauczyciele przypomnieli sobie,‭ ‬po co są nauczycielami:‭ - ‬Stąd niezapominajka,‭ ‬żeby pamiętali,‭ ‬że to oni są dla uczniów, a nie uczniowie są marionetkami czy zabawką w ich rękach.

Skierowała również apel do rządzących:‭ ‬- Pomyślcie,‭ ‬że lepiej częściej dawać wędkę,‭ ‬a rzadziej rybkę,‭ ‬bo tą drogą‭  ‬doprowadzimy‭ ‬do tego,‭ ‬że tylko strajk będzie jedyną forma,‭ ‬jaką będziemy się komunikowali między sobą.

fot. Anna Kopeć

Prezes „Czasu Bydgoszczy” Marcin Sypniewski wezwał prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego,‭ ‬by ten „nie szedł śladem innych prezydentów związanych ze środowiskiem Platformy Obywatelskiej  i nie dopuścił, aby pieniądze mieszkańców Bydgoszczy poszły na pokrycie kosztów strajków dla strajkujących nauczycieli.

- Jeżeli jest ktoś, kto może za ten strajk zapłacić, to jest to chociażby‭ ‬Związek Nauczycielstwa Polskiego,‭ ‬który dysponuje w kraju kilkoma hotelami‭ ‬i sanatorami,‭ ‬ośrodkami wypoczynkowymi,‭ ‬domami nauczyciela,‭ ‬nieruchomościami w centrum Warszawy - mówił Sypniewski. - Jest to organizacja,‭ ‬która z całą pewnością może ponieść koszty tego strajku.‭

Dodał na koniec,‭ ‬że protesty pojawiają się tylko w sektorze publicznym,‭ ‬dlatego potrzebne są zmiany m.in. w systemie szkolnictwa i np.‭ ‬wprowadzenie „bonu oświatowego.

Przypomnijmy, że strajk nauczycieli zaplanowany jest na‭ ‬8‭ ‬kwietnia, czyli w okresie zbliżających się egzaminów. Opowiedziała się za nim w referendach przeważająca liczba nauczycieli i pracowników w placówkach oświatowych, które weszły w spór zbiorowy z rządem.

sw

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor