Część i całość, strzępy i pąki. Wystawa i poezja w Galerii Autorskiej
Bogdan Chmielewski, Część i całość, fragment realizacji, 2018 / źródło: Galeria Autorska
Galeria Autorska w najbliższy czwartek (8 listopada) zaprasza na wystawę Bogdana Chmielewskiego oraz spotkanie poetyckie i promocję tomu wierszy Wojciecha Banacha.
Inne z kategorii
Tako „Rzeczemy” i poetycko wieczerzamy [ZAPROSZENIE]
Pożar mieszkania w Fordonie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
W czwartek 8 listopada o godzinie 18.00 w Galerii Autorskiej Jan Kaja i Jacek Soliński (ul. Chocimska 5) odbędzie się wystawa Bogdana Chmielewskiego „Część i całość”.
Bogdan Chmielewski ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Uczestnik ponad 140 wystaw i imprez artystycznych. Autor ponad 200 interdyscyplinarnych realizacji indywidualnych i zespołowych w Lucimiu w latach 1977-2008. Zajmuje się akcjami, działaniami plastycznymi i parateatralnymi, happeningiem, performance, instalacją, rysunkiem, żywymi obrazami, realizacjami tekstowymi. Członek „Grupy 111-Lucim”. Profesor na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.
Ważne etapy działalności artystycznej - Wyjście: wystawa dworzec PKP – Bydgoszcz Główna, „Poezja na Dworcu” (1975), „Akcja Podróż” (1976); Przejście – zatrzymanie: „Akcja Lucim” (1977-78), Działanie w Lucimiu (1979); Powrót (nostos): działania lucimskie, praca w Luciumiu i poza nim (1980-2007), Nóstos (tęsknota za domem) 1980; współudział w sformułowaniu programu 11 punktów „sztuki społecznej” (1980), Oikomancja – postawa, techniki lokalizacji oraz realizacji na przecięciu współrzędnych czasu i miejsca „domowskazów” (1991), „Bajki wizualne” (ponowne zaczarowanie świata) 1994, koncepcja „dobrego miejsca” 1995, realizacje oikoniczne – kondensaty adoracyjno-kontemplacyjne (1992-2008), prognoza formacji „nowi cisi” (2000).
Tego samego dnia odbędzie się również spotkanie poetyckie i promocja tomu wierszy Wojciecha Banacha „Strzępy i pąki”. Wprowadzenie napisał Bartłomiej Siwiec, a wiersze odczyta Roma Warmus.
Wojciech Banach urodził się w 1953 roku w Bydgoszczy. Autor kilkunastu książek poetyckich. W latach 1975-1981 był członkiem Grupy Faktu Poetyckiego „Parkan”, znanej z niekonwencjonalnych prezentacji literackich. Od 1990 jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Autor 17 tomów wierszy. W 2005 r. został laureatem Nagrody Artystycznej Prezydenta Bydgoszczy, a w latach 2009 i 2015 - Strzały Łuczniczki - nagrody literackiej za najlepszą bydgoską książkę ubiegłego roku. W 2016 roku nagrodzony medalem „Za twórczy wkład w kulturę chrześcijańską”. Od 2011 roku pełni funkcję prezesa zarządu Bydgoskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
(…) Banach jest twórcą o dużej wyobraźni, potrafi umiejętnie postawić nowy problem, jak i ze świeżością spojrzeć na stary. Jest to w pewnym sensie twórca nieprzewidywalny i ciągle zaskakujący. Rozpiętość tematów pozornie zdumiewa. Raz pisze o swojej dzielnicy, innym razem o płytach winylowych znalezionych w piwnicy, koniu na biegunach, a nawet o planetoidzie. Ale te tematy, to tylko preteksty albo takie poetyckie didaskalia, potrzebne do opowiedzenia jednej, bardzo ważnej historii, którą przedstawia nam już ponad czterdzieści lat, o tym że na Ziemi żyjemy tylko raz, że każdy dzień jest niepowtarzalny i niesie w sobie nie tylko kolory szachownicy, ale i tęczy, i że człowiek jest strasznie samotny, a co jeszcze gorsze, musi stoczyć beznadziejną walkę z całym światem. Tylko w taki sposób, zgodnie zresztą z regułą opracowaną przez starożytnych, może dojść do samego siebie. (…) - napisał Bartłomiej Siwiec.