Wydarzenia 11 sie 2022 | Redaktor
DIIA.pl ułatwia obywatelom Ukrainy przekraczanie granic

fot. ilustracyjna, Pixabay

Diia.pl, elektroniczny dokument wydawany obywatelom Ukrainy, którzy przekroczyli granicę polsko-ukraińską po 24 lutego 2022 r., został dodany do katalogu dokumentów pobytowych. Oznacza to, że od soboty 23 lipca, razem z ważnym dokumentem podróży (np. paszportem), uprawnia do przekraczania polskich granic. Umożliwia także swobodne przemieszczanie się w ramach strefy Schengen.

– Od kilku dni obywatele Ukrainy mają możliwość wygodnego i bezpiecznego poświadczania legalności swojego pobytu w Polsce za pomocą smartfona, w sposób całkowicie cyfrowy (...) Już ponad milion obywateli Ukrainy posiada polski numer PESEL, a blisko pół miliona profil zaufany – klucz do polskiej e-administracji. To dzięki nim Ukraińcy mogą korzystać z DIIA.pl – podkreślił minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w KPRM ds. Cyfryzacji. – W ostatnim czasie obserwujemy duży wzrost zainteresowania aplikacją. Dokument pobrany został już ponad 80 tys. razy i ta liczba szybko rośnie (...) 

Aby uregulować kwestię przemieszczania się obywateli Ukrainy w ramach strefy Schengen i przekraczania granicy zewnętrznej UE, 12 lipca 2022 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazało Komisji Europejskiej zgłoszenie tymczasowo wykorzystywanego dokumentu Diia.pl jako poświadczającego legalność pobytu w Polsce. Informacje na temat dokumentu zostały jednocześnie przesłane do państw członkowskich UE i państw stowarzyszonych strefy Schengen.

Po oficjalnej notyfikacji dokument elektroniczny Diia.pl, będący w posiadaniu obywatela Ukrainy lub innego cudzoziemca (którego pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa), spełnia rolę dokumentu pobytowego służącego, wraz z ważnym dokumentem podróży, do przekraczania granicy zewnętrznej UE. Pozwala on również na przemieszczanie się w ramach strefy Schengen przez 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu. 

mat. KPRM

Osoby z ukraińskim obywatelstwem mogą korzystać z cyfrowego dokumentu tożsamości Diia.pl po uzyskaniu numeru PESEL oraz aktywowaniu profilu zaufanego. Dostęp do profilu zaufanego można uzyskać w urzędzie, przy okazji wnioskowania o nadanie polskiego numeru PESEL. Jeśli nie zrobiło się tego od razu, można udać się do tego samego punktu w którym uzyskało się PESEL i zawnioskować o profil zaufany. Wniosek taki można złożyć również w punkcie potwierdzającym lub dowolnym urzędzie gminy – wtedy jednak wymagany jest paszport, jako dokument potwierdzający.

Obywatele Ukrainy, którzy mają nadany PESEL i posiadają ważny paszport mogą także złożyć wniosek online o nadanie profilu zaufanego, a następnie potwierdzić go w punkcie potwierdzającym lub też mogą potwierdzić profil zaufany samodzielnie, o ile posiadają konto w jednym z wybranych banków.

Dokument DIIA.pl pobrany został dotąd już ponad 80 tysięcy razy.

Z aplikacji mObywatel i dokumentu Diia może skorzystać każda osoba, która:

  • ma ukraińskie obywatelstwo,
  • jest pełnoletnia,
  • przekroczyła granicę polsko-ukraińską po 24 lutego 2022 roku,
  • ma nadany numer PESEL,
  • ma aktywny profil zaufany.

(...) Dokument DIIA.pl umożliwia obywatelom Ukrainy przekraczanie granic zewnętrznych (np. powrót na Ukrainę z zamiarem ponownego przyjazdu do Polski) oraz podróżowanie w strefie Schengen przez 90 dni (w okresie 180 dni), wyłącznie wraz z ważnym dokumentem podróży np. paszportem. Wyjazd z Polski na okres dłuższy niż 30 dni (bez względu na to czy w ramach czy poza strefą Schengen) nadal pozbawia uprawnień wynikających ze specustawy (w tym z możliwości jakie daje dokument DIIA).

komunikat KPRM, skróty, zmiany – redakcja

mat. KPRM

Komunikat w języku ukraińskim znajduje się tutaj.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor