Do PSZOK-u śmieci zawieziemy sami
fot. Bydgoszcz.pl
Dzięki środkom europejskim w Bydgoszczy powstały trzy Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. To do nich będziemy mogli zawieźć m.in. zużyte opony.
Inne z kategorii
Karol Kus wystąpi w bydgoskiej Światłowni [ZAPROSZENIE]
40 lat Akademii Medycznej i 20 lat Collegium Medicum UMK – ważne jubileusze w Bydgoszczy
Konferencja prasowa z 18 kwietnia (czwartek) miała na celu promocję nowoczesnych miejsc na mapie Bydgoszczy, do których będzie można bez dodatkowej opłaty zawieźć kłopotliwe odpady, które powstają w naszych domach. Miejsce spotkania, było nieprzypadkowe - w PSZOK-u przy ul. Inwalidów w specjalnej sali edukacyjnej, która pozwoli na edukowanie najmłodszych w zakresie recyklingu i proekologicznych zachowań.
W Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przyjmowane bedą śmieci, które wymagają prawidłowego zagospodarowania. Są to m.in. odpady zielone, chemikalia, leki, zużyte baterie i akumulatory, sprzęt elektroniczny, meble i odpady wielkogabarytowe, odpady budowlane i rozbiórkowe, zużyte opony z pojazdów o masie całkowitej do 3,5 t., odzież i tekstylia, popioły. Zostaną one we właściwy sposób zagospodarowane przez miejską spółkę ProNatura - zarządcę PSZOK-ów.
W PSZOK-ach znajdą się także kącik rzeczy używanych, punkty napraw, punkt wypożyczenia przyczepy, które ułatwią mieszkańcom pozbycia się odpadów. W każdym PSZOK-u znajduje się też ścieżka edukacyjna, a w punkcie przy ul. Inwalidów - salka edukacyjna. Co ciekawe, na wiatach każdego PSZOK-u są panele fotowoltaiczne - energia wykorzystywana na potrzeby punktów jest w pełni ekologiczna.
PSZOK-i są czynne codziennie w godz. 8-20 (z wyłączeniem niedziel i świąt) przy ul. Ołowianej 43, ul. Jasinieckiej 7a oraz ul. Inwalidów 15
Bydgoszcz uzyskała ponad 5,7 mln dofinansowania unijnego na budowę Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, które są popularne w Europie. Wartość całego projektu wynosi ponad 8,2 mln zł. Miasto Bydgoszcz po raz kolejny stało się liderem w Polsce pod względem otrzymanego dofinansowania w ramach projektów zrealizowanych z programu funduszowego „Infrastruktura i Środowisko” na lata 2014 – 2020.
Od 1 stycznia 2020 roku wszystkich mieszkańców naszego kraju czekają zmiany w zasadach segregowania odpadów komunalnych. Od przyszłego roku segregować będziemy oddzielnie metale i tworzywa sztuczne (pojemnik żółty), szkło (pojemnik zielony), papier (pojemnik niebieski), odpady BIO (pojemnik brązowy) i odpady zmieszane (pojemnik szary). Dla mieszkańców Bydgoszczy oznacza to, że pojawią się dwa nowe pojemniki na papier i odpady bio. W związku z tym pojawiło się pytanie dotyczące częstotliwości odbierania wszystkich pięciu frakcji odpadów.
Źródło: Bydgoszcz. pl