Wydarzenia 8 sie 14:05 | Redaktor
Do Torunia na wystawę? Warto!

fot. art.umk.pl

Do 22 września 2024 r. w Muzeum Diecezjalnym w Toruniu przy ul. Żeglarskiej 7 można oglądać wystawę „Pamięć przywróci tożsamość” prezentującą tablice nagrobne z kościoła św. Wojciecha na Zawodziu w Kaliszu. Wystawa jest współorganizowana przez Wydział Sztuk Pięknych UMK.

Konserwacja-restauracja zbioru metalowych tablic została przeprowadzona przez studentów w Katedrze Konserwacji-Restauracji Architektury i Rzeźby UMK w Toruniu, pod kierunkiem mgr Agaty Ogińskiej.

Na wystawie są prezentowane metalowe tablice nagrobne ze zlikwidowanego cmentarza przy kościele św. Wojciecha na Zawodziu w Kaliszu, które zostały odnalezione w 2016 roku, podczas prac remontowych dachu kościoła. Jest to jeden z niewielu zbiorów XIX-wiecznych metalowych tablic nagrobnych, powstałych w podobnym okresie i pochodzących z jednego cmentarza. Zbiór liczy 76 tabliczek stanowiących unikalne zabytki XIX-wiecznej sztuki funeralnej. Wśród nich zidentyfikowano te poświęcone m.in. prezydentowi miasta, dyrektorowi szkoły, sędziemu trybunału, malarzowi, uczniowi, czy żołnierzowi.
Tabliczki były w złym stanie - blachy skorodowały, drobne elementy dekoracyjne odpadły, a inskrypcje stały się nieczytelne. Z początkiem 2022 roku rozpoczęły się prace konserwatorsko-restauratorskie 20 najgorzej zachowanych tablic. Pozostałe obiekty były konserwowane w 2023 r. Ze względu na liczebność obiektów w prace włączyli się również studenci należący do Koła Naukowego Studentów Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, podczas zajęć w Pracowni Konserwacji Zabytków Metalowych.

Najstarsze tabliczki datowane są  na 1816 rok, ostanie pochodzą z 1885 roku. W większości wykonane zostały z cynowanej blachy stalowej. Wczesne tablice mają kształt tarczy otoczonej wieńcem z liści lub ornamentem pióropuszowym. Tablice powstałe po 1870 roku składają się z tarczy umieszczonej pomiędzy dwoma geniuszami trzymającymi gałązki palmowe, zwieńczone koroną.

Baner NIW

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor