Wydarzenia 8 wrz 2017 | Wojciech Bielawa
Do Warszawy pojedziemy Rejewskim, nie Enigmą!

materiały PKP Intercity

Władze PKP Intercity błyskawicznie odpowiedziały na apel „Tygodnika Bydgoskiego”. Pociąg relacji Bydgoszcz – Warszawa będzie nazywał się Marian Rejewski, a nie Enigma!

Przypomnijmy. W wyniku internetowego plebiscytu pociąg relacji Bydgoszcz – Warszawa został nazwany Enigma. Wyboru dokonali internauci za pośrednictwem oficjalnego strony spółki Intercity na Facebooku. Pasażerowie do wyboru mieli trzy nazwy zaproponowane przez partnera akcji, czyli wojewodę. Oprócz Enigmy pod głosowanie zostały poddane nazwy: Wyczółkowski i Gopło. Najwięcej – bo ponad 2 tys. głosów – padło właśnie na nazwę Enigma.

Nazwa wzbudziła w Bydgoszczy duże kontrowersje.W czwartek interweniowaliśmy w biurze prasowym PKP Intercity. Zapytaliśmy, czy jest możliwa zmiana nazwy pociągu na Marian Rejewski?

W piątek na stronie citizengo.org naczelny Tygodnika Bydgoskiego Michał Jędryka wystosował apel do spółki PKP Intercity, aby to nazwisko wybitnego kryptologa, a nie Enigmy znalazło się w rozkładach jazdy. Do popisywania petycji zaprosiliśmy bydgoszczan. Naszą petycję podpisał m.in. redaktor naczelny Gazety Wyborczej Jacek Glugla, który także już wczoraj zwrócił uwagę na fatalną nazwę. Sprawą zainteresował się także bydgoski oddział Telewizji Polskiej. W piątek w głównym wydaniu Zbliżeń o godz. 18.30 zostanie wyemitowany materiał na temat nazwy pociągu.

Efekt? PKP Intercity wycofuje się z nazwy Enigma:

W odpowiedzi na głosy mieszkańców, którzy podkreślają zasługi wybitnego bydgoskiego matematyka i kryptologa, podejmujemy działania, opierające się na pozyskaniu odpowiednich zgód od rodziny Mariana Rejewskiego na wykorzystanie nazwiska w nazwie pociągu InterCity relacji Bydgoszcz – Warszawa. Mamy nadzieję, że tym samym dokonania Mariana Rejewskiego, który odegrał znaczącą rolę w działaniach wojennych zeszłego stulecia, zostaną należycie uhonorowane. Pozostajemy w kontakcie rodziną, a także z wojewodą kujawsko-pomorskim - czytamy w oświadczeniu Agnieszki Serbeńskiej, rzecznika prasowego PKP Intercity.

Z tej zmiany zadowolona jest córka Mariana Rejewskiego, Janina Sylwestrzak, która mieszka w Warszawie. - Zgadzam się, aby pociąg nosił imię Marian Rejewski. Nazwą Enigma byłam oburzona - mówi.

Wojciech Bielawa

Wojciech Bielawa Autor

Redaktor prowadzący