Wydarzenia 26 paź 15:17 | Krzysztof Drozdowski
Dobrowolna służba wojskowa i wojska cyberprzestrzeni. Znamy założenia ustawy o obronie Ojczyzny

Wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński oraz szef MON Mariusz Błaszczak przedstawili założenia nowej ustawy o obronie Ojczyzny.

Państwo leżące na granicy NATO i UE musi mieć poważną siłę odstraszającą, a w razie potrzeby - mamy nadzieję, że do niej nie dojdzie - skuteczność dłuższej samodzielnej obrony - powiedział wicepremier na konferencji w trakcie której przedstawione zostały główne załozenia ustawy o obronie Ojczyzny.
W związku z narastającymi zagrożeniami jak argumentował wicepremier Polska armia musi zostać wzmocniona.

Ta ustawa właśnie temu ma służyć: uporządkować prawo. Znosi 14 innych ustaw i wprowadza za to dużą regulację, to jest 720 artykułów

- poinformował Kaczyński.

Minister Błaszczak poinformował, że nowa ustawa wprowadza również dobrowolną zasadniczą śłużbę wojskową.

Przeznaczona będzie dla ochotników. Złoży się z 28-dniowego szkolenia podstawowego i 11-miesięcznego szkolenie specjalistycznego - mówił. 
Według MON szeregowy po zaprzysiężeniu ma otrzymywać 4400 zł brutto. Także po 11-miesięcznym szkoleniu specjalistycznym uposażenie ma być takie jak uposażenie szeregowego, czyli 4400 zł brutto.

Nowa ustawa ma zapewnić zwiększenie budżetu na Wojsko Polskie, a także samo zwiększenie armii. Jak mówił Jarosław Kaczyński tylko duża liczebnie i dobrze uzbrojona armia jest w stanie zapewnić Polsce bezpieczeństwo.

Krzysztof Drozdowski

Krzysztof Drozdowski Autor

Publicysta, autor wielu książek historycznych.