Wydarzenia 30 wrz 2021 | Marta Kocoń
Duże zmiany dla przedsiębiorców na Starym Mieście. Park Kulturowy utworzony

fot. Anna Kopeć, archiwum

Radni w środę (29 września) przyjęli uchwałę o utworzeniu Parku Kulturowego na obszarze Starego Miasta i Śródmieścia. Wprowadza ona szereg regulacji mających chronić historyczne walory centrum Bydgoszczy i poprawić jego estetykę.

Park Kulturowy to nowa forma ochrony przestrzeni historycznej, funkcjonująca już m.in. w Trójmieście, Zakopanem czy Wrocławiu. W Bydgoszczy Park obejmie obszar ok. sześciu kilometrów kwadratowych, znajdujący się między Wałami Jagiellońskimi, ul. Bernardyńską i Brdą, Wyspę Młyńską, nadrzeczne tereny Chwytowa, rejon ul. Gdańskiej z placem Wolności i parkiem Kazimierza Wielkiego.

zrzut ekranu z prezentacji Miejskiej Pracowni Urbanistycznej (skadrowany), archiwum

Nowe regulacje mają poprawić estetykę historycznego centrum: dotyczą formy i lokalizacji reklam, szyldów, urządzeń technicznych, prowadzenia prac remontowych. Mają wpłynąć także na bezpieczeństwo, komfort przebywania, szeroko pojęte wizerunek i tożsamość, stąd zapisy określające zasady prowadzenia działalności gospodarczej, ogródków gastronomicznych, działalności artystycznej i kulturotwórczej w przestrzeni publicznej.

Stolarka drewniana, chodniki „historyczne”

Wprowadzenie regulacji wpłynie przede wszystkim na działalność przedsiębiorców i zarządców nieruchomości położonych na tym obszarze.

W myśl uchwały, z obszaru Starego Miasta ma zniknąć m.in. budka z kebabami/fot. Anna Kopeć, archiwum

Zmiany dotyczą m.in. robót budowlanych – Miejskiej Pracowni Urbanistycznej zależy, by zachować zabytkowy charakter budynków, ich historyczny architektoniczny detal, balustrady, barierki, ogrodzenia. Stolarka okienna i drzwiowa zabytkowych obiektów nie będzie mogła zostać wymieniona na plastikową, wprowadzony zostaje też zakaz stosowania płytek ceramicznych do wyłożenia schodów. Chodniki w granicach Parku mają być ułożone z wielkowymiarowych płyt kamiennych lub płyt chodnikowych oraz drobnowymiarowej kostki kamiennej – to nawiązanie do historycznego wyglądu traktów. Skrzynki gazowe, elektryczne formą i kolorystykę będą miały zostać dostosowane do historycznej zabudowy.

Zakaz nocnej sprzedaży alkoholu poza lokalami

Uchwała zakazuje też sprzedaży alkoholu w sklepach od godz. 22.00 do 6.00; możliwa będzie ona tylko w lokalach gastronomicznych. W obszarze Parku zakazany zostanie także handel odzieżą używaną, z wyjątkiem indywidualnie wycenionej, eksponowanej na wieszakach i manekinach. Z centrum mają zniknąć także „budki” gastronomiczne (nadal możliwa będzie jednak sprzedaż w obiektach mobilnych, jak wózki i rowery gastronomiczne).

fot. Anna Kopeć

Zapisy projektu mówią też m.in. o ogródkach gastronomicznych – szczegółowo określają ich wyposażenie, wysokość parasoli itd.

Dwa lata na zmiany

Utworzenie Parku ma także pozwolić pozbyć się z historycznego centrum szpecących reklam – uchwała zakazuje lokalizacji na tym obszarze nośników reklamowych, ustala też zasady sytuowania szyldów.

Zapisy uchwały wejdą w życie pół roku od opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Od tej chwili osoby prowadzące działalność na obszarze Parku Kulturowego będą miały 18 miesięcy, żeby dostosować się do nowych regulacji.

Z uchwałą można zapoznać się tutaj.

Marta Kocoń

Marta Kocoń Autor

Sekretarz Redakcji