Wydarzenia 2 lut 2022 | mk
Dworzec PKP w Bydgoszczy otrzymał imię Mariana Rejewskiego [ZDJĘCIA]

fot. ilustracyjna, Anna Kopeć

Bydgoszczanin, który złamał kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, został patronem dworca PKP Bydgoszcz Główna. W uroczystości nadania nazwy i odsłonięcia tablicy uczestniczyli przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, Polskich Kolei Państwowych, społecznicy, poczty sztandarowe, harcerze.  

Obiekt nazwano imieniem Mariana Rejewskiego z inicjatywy ministra Łukasza Schreibera. – Ta inicjatywa łączy bydgoszczan, niezależnie od poglądów politycznych – mówił o uhonorowaniu kryptologa. Wskazywał też, że w przekazie zachodnim – filmach, książkach – udział polskich naukowców w złamaniu szyfru Enigmy niestety jest pomniejszany.  

– Marian Rejewski ze swoimi współpracownikami udowodnili, że Polacy mogą skutecznie realizować najbardziej ambitne, najtrudniejsze zadania. Złamanie kodu Enigmy przyczyniło się w istotny sposób do zakończenia II wojny światowej, do upadku Rzeszy niemieckiej – przypomniał minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Odniósł się także do sytuacji na polskiej kolei. – Jesteśmy w stanie pokonać wszelkie trudności i wprowadzić polską kolej do czołówki w Europie i na świecie. Ta droga nie jest prosta, to olbrzymie nakłady na dworce, szlaki kolejowe, tabor, ale jestem przekonany, że Polacy potrafią, a polscy kolejarze dają tego dowód – mówił.

Dziękował także władzom PKP za odwoływanie się do tradycji. – Dbacie nie tylko o rozwój polskiej kolei, ale również o pamięć o Polakach, o ich historii – wskazywał, przywołując niedawno nadane nazwy: Dworzec Centralny im. Stanisława Moniuszki w Warszawie, Dworzec Warszawa Wschodnia im. Romana Dmowskiego, Dworzec Główny im. Józefa Piłsudskiego w Krakowie…

– Dziś wielki dzień dla PKP i dla Bydgoszczy – mówił prezes zarządu PKP S.A. Krzysztof Mamiński. Wskazywał, że spółka chce poprzez nadawanie nazw honorować wielkich Polaków i podtrzymywać ich w zbiorowej pamięci; projekt ten będzie kontynuowany. 

Za inicjatywę dziękowali także wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i prezydent miasta Rafał Bruski. Wojewoda podkreślił również, że obecnie w województwie realizowanych jest 14 projektów kolejowych. – Jeszcze kilkanaście lat temu pojawiały się głosy, by sprywatyzować PKP.  Dziś jesteśmy w zupełnie innym miejscu – mówił.

Podczas uroczystości odczytano także wiersz na cześć kryptologa, autorstwa uczennicy Zespołu Szkół nr 24 im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy

Krzysztof Drozdowski, prezes Fundacji Historycznej im. Mariana Rejewskiego, zaznaczył, że kryptolog, choć był związany także z Poznaniem, Warszawą, to przez 40 lat mieszkał w naszym mieście i czuł się właśnie bydgoszczaninem. Akcentuje to także córka Rejewskiego, Janina Sylwestrzak, która z powodów zdrowotnych nie zdecydowała się wziąć udziału w uroczystości. – Jej ojciec cały czas powtarzał, że jest z krwi i kości bydgoszczaninem – cytował Drozdowski.

Dziękował także za inicjatywę i poinformował, że Fundacja wystosowała do PKP prośbę o utworzenie na terenie dworca „izby pamięci” Rejewskiego – pokoju szyfrów/zagadek, który w interaktywny sposób przypominałby o kryptologu.

Zdjęcia: Anna Kopeć

Więcej fotografii w galerii poniżej.

mk Autor