Wydarzenia 31 maj 2022 | ak
Dzień Dziecka w Bydgoszczy! Na najmłodszych czeka mnóstwo atrakcji

fot. ilustracyjna, Anna Kopeć

Już w środę (1 czerwca) Dzień Dziecka. Będą m.in. koncerty, spektakle, pokazy tworzenia baniek mydlanych, popisy cyrkowców, warsztaty bębnowe. Podpowiadamy, jak najmłodsi bydgoszczanie mogą spędzić swoje święto w mieście.

Już o godz 10.00 w różnych lokalizacjach Bydgoszczy rozpocznie się Światowy Dzień Biegania. Wydarzenie kierowane jest do dzieci i dorosłych i odbędzie się w trzech odsłonach:

1. Festyn biegowy dla dzieci i młodzieży na polanie Różopole w LPKiW Myślęcinek, start godzina 10.00
2. Bieg Rodzinny dla całych rodzin na stadionie Bydgoskiego Centrum Sportu - Zawisza, start godzina 16.00
3. Otwarte Mistrzostwa Bydgoszczy w biegu na 1000 m na stadionie Bydgoskiego Centrum Sportu-Zawisza, start godzina 17.00

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury (plac Kościeleckich 6) zaprasza na czytanie legend Kujaw i Pomorza. Czytanie będzie rozpoczynać się o każdej pełnej godzinie, od godziny 10.00 do 13.00. Centrum zaprasza grupy zorganizowane z przedszkoli i klas wczesnoszkolnych oraz rodziców z dziećmi. Uczestnicy dowiedzą się, jak założono miasto Bydgoszcz, skąd wzięła się nazwa rzeki Brdy oraz czy zakochani z Ciechocinka odnajdą szczęście. Legendy przeczyta dwórka z bydgoskiego zamku. Wstęp wolny. Grupy powyżej pięciu osób proszone są o zapisy pod adresem artystyczny@kpck.pl

Natomiast Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy (Gdańska 4) zaprasza dzieci wraz z opiekunami do zabaw, gier i niesamowitych działań związanych ze sztuką, rzemiosłem i kulturą naszego regionu. W tym roku muzeum przygotowało atrakcyjne, samoobsługowe stanowiska warsztatowe wyposażone w materiały plastyczne, gry, karty działań, karty kolekcjonera wrażeń! 
Wstęp do muzeum od 12.00 do 17.00  – bilet eventowy 10 zł od osoby.

Najmłodsi mogą również spędzić swoje święto w Młynach Rothera (Mennica 10). Zaplanowano m.in. warsztaty i animacje cyrkowe (16.00-18.00), warsztaty bębniarskie (17.00-19.00), wystawę ilustracji Emilii Dziubak (12.00-20.00). – Wypatrujcie pracownika Młynów z pomarańczowym aparatem – w prezencie będzie wykonywać pamiątkowe fotografie, które od razu zabierzecie ze sobą do domu – zapowiadają organizatorzy. Wstęp wolny. 

Kolejną atrakcją w tym dniu będzie Festiwal Baniek Mydlanych. Na polanie przy Sisu Arenie (Mennica 10) od godz. 15.00  do 17.30 gościem specjalnym będzie Kicia Kocia, która chętnie zatańczy, poprzytula się i zapozuje do pamiątkowych zdjęć w swoim pokoiku. Przewidziane są m. in. konkursy z nagrodami, dmuchańce i eurobungee. Wstęp bezpłatny. 

O godzinie 15.00 w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury (plac Kościeleckich 6) odbędą się  dwa spektakle lalkowe przedzielone warsztatami teatralnymi. Najmłodsi będą mieli okazję wziąć udział w wielu zabawach oraz wykonać własną kukiełkę.

Pałac Młodzieży (Jagiellońska 27) zaprasza o godzinie 16.00 na kolorową imprezę dla dzieci. W programie: konkursy z nagrodami, występy na plenerowej scenie w wykonaniu młodych artystów z Pałacu Młodzieży, malowanie, rzeźbienie figur z balonów, tańce, śpiew. Będą też gry sprawnościowe i interaktywne, animacje, rozmaite konkurencje sportowe, malowanie twarzy, pamiątkowe fotografie. Tego dnia otwarte będą drzwi do wszystkich pracowni. 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy (Stary Rynek 22-24) zamieni się w przestrzeń dla dzieci i na chwilę zmieni swoją nazwę na - Wystrzałowa i Magiczna Bajka Publiczna im. dr. Dolittle’a. Trwająca od 30 maja do 5 czerwca kolejna edycja Festiwalu Książki Obrazkowej dla Dzieci „LiterObrazki” to czas spotkań, zabaw, zajęć warsztatowych, koncertów, spektakli.

1 czerwca o 16.30 w Bibliotece Głównej w ramach Festiwalu odbędą się warsztaty tworzenia zakładek, zajęcia plastyczne inspirowane książką Anity Głowińskiej, pt.: „Kicia Kocia w bibliotece”  oraz warszataty tworzenie ekoorganizerów. Na godz. 17.30  zaplanowano zajęcia z twórczego myślenia połączone z zabawami plastycznymi na podstawie książek Asi Olejarczyk pt.: „Trzy kropki” oraz Przemysława Wechterowicza pt.: „Czerwona piłeczka”; są adresowane do dzieci w wieku 5-7 lat. - Będziemy łączyć kropki, rozwiążemy zagadki dotyczące kolorów, stworzymy kolorowo-kropkowe drzewko marzeń oraz wykropkujemy różne kształty. Zamienimy się także w małych artystów i inspirując się twórczością W. Kandinsky’ego stworzymy pracę plastyczną pełną kolorowych kontrastów - zapowiadają organizatorzy. Szczegółowy program Festiwalu na www.literobrazki.pl. 

Towarzystwo Inicjatyw Kulturalnych, Miesięcznik Literacki „Akant" i Instytut Wydawniczy „Świadectwo” zapraszają na wernisaż wystawy pokonkursowej „Antek Akantek. Spacer po Bydgoszczy” o godzinie 17.00 w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu (ul. Gdańska 5). Wystawę będzie można oglądać od 1 do 14 czerwca.

Dla miłośników motoryzacji na parkingu przy HWS Łuczniczka (Toruńska 59) pojawia się Bydgoskie Klasyki Nocą. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 19.00 i potrwa do godziny 21.00. Organizatorzy spodziewają się udziału ponad 100 pojazdów z całego regionu. Pojawią się samochody, motocykle zarówno produkcji zachodniej jak i rodem w bloku wschodniego. Udział w imprezie jest całkowicie bezpłatny.

ak Autor