Wydarzenia 23 lut 2017 | Redaktor
Elektrobusy już wkrótce w Bydgoszczy

Bydgoszcz weźmie udział w projekcie dotyczącym bezemisyjnego transportu publicznego prowadzonym przez Narodowy Fundusz Badań i Rozwoju. Miasto zadeklarowało zakup 10 elektrobusów z możliwością zwiększenia ich liczby o kolejne 10.

Pierwsze pojazdy elektryczne mają pojawić się na ulicach w 2019 roku. Największym atutem tych pojazdów jest brak spalin, lepsze przyspieszenie i cichsza jazda. Bydgoszcz planuje wprowadzić elektryczne autobusy do ruchu w jednym lub kilku z poniższych obszarów działania:

 

  • obsługa linii w Śródmieściu - tam gdzie emisja spalin jest największa
  • obsługa linii w rejonach uprzemysłowionych (Osowa Góra, Bydgoski Park Przemysłowo Technologiczny, teren po zakładach chemicznych Zachem)
  • obsługa osiedli mieszkaniowych o wysokiej zabudowie i wysokiej częstotliwości kursowania linii autobusowych, obsługa dzielnic bez trakcji tramwajowych (Bartodzieje, Bielawy, Szwederowo, Błonie)
  • obsługa obszarów wypoczynkowych (Leśny Park Kultury i Wypoczynku)

 

Eksploatacja elektrobusów jest znacznie tańsza niż użytkowanie autobusów. Wymagają one jednak budowy dodatkowej infrastruktury obejmującej sieci zasilania, a koszt ich zakupu jest dwukrotnie wyższy niż w przypadku tradycyjnych autobusów.

 

Program Narodowego Funduszu Badań i Rozwoju, oprócz wprowadzenia elektrobusów do polskich miast, obejmuje także m. in. zaplanowanie i zbudowanie infrastruktury do ładowania autobusów i samochodów elektrycznych oraz wspólny udział w pracach badawczo-rozwojowych.

 

 

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor