Fizycy z całego świata w Bydgoszczy. Trwa EURODIM 2018
Przewodniczącym konferencji jest prof. Yuriy Zorenko z Instytutu Fizyki UKW / fot. Anna Kopeć
W hotelu Holiday Inn oficjalnie rozpoczęła się XIII Europejska Konferencja Fizyki Defektów w Materiałach Izolujących (EURODIM 2018). Gospodarzem wydarzenia jest Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Inne z kategorii
40 lat Akademii Medycznej i 20 lat Collegium Medicum UMK – ważne jubileusze w Bydgoszczy
Zderzenie trzech aut na DK25 w Buszkowie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
Europejskie konferencje serii EURODIM odbywają się co cztery lata, na przemian z Konferencjami Międzynarodowymi Fizyki Defektów w Materiałach Izolujących (ICDIM). Za każdym razem wybierana jest inna lokalizacja. - Dla Bydgoszczy to wielkie wyróżnienie, gdyż jednym z kryteriów wyboru miejsca są osiągnięcia naukowo-badawcze danego ośrodka - zaznacza rzecznik prasowy UKW, Sławomir Łaniecki.
Wcześniejsze konferencje z cyklu odbyły się w Kent (Wielka Brytania 2014), Pecs (Węgry 2010), Mediolanie (Włochy 2006) i we Wrocławiu (Polska 2002), a także w połączeniu z konferencjami ICDIM, które miałe miejsce w Lyonie (Francja 2016), Santa Fe (USA 2012), Aracaju (Brazylia 2008), Rydze (Łotwa 2004) oraz Johannesburgu (RPA 2000). Rozpoczęta w poniedziałek (9 lipca) konferencja potrwa do 13 lipca.
W cyklu EURODIM uczestniczą zarówno naukowcy z uniwersytetów, jak i ośrodków przemysłowych. Zaprezentowane zostaną najnowsze badania na temat punktowych i rozciągłych defektów w materiałach krystalicznych, cienkich warstwach i w nanostrukturach. Przedstawione również zostaną możliwości zastosowań technologicznych (dotyczy to m.in. laserów, światłowodów, materiałów dla optoelektroniki i fotoniki oraz innych urządzeń optycznych, detektorów scyntylacyjnych i dozymetrycznych, mikroobrazowania z wykorzystaniem tradycyjnych źródeł światła).
XIII Edycja EURODIM 2018 organizowana jest przez Instytut Fizyki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (UKW). Przewodniczącym EURODIM 2018 jest prof. dr hab. Yuriy Zorenko, natomiast wiceprzewodniczącymi - prof. dr hab. Andrzej Suchocki oraz prof. dr hab. Kazimierz Fabisiak - wszyscy z Instytutu Fizyki UKW.
fot. Anna Kopeć