Wydarzenia 25 wrz 10:22 | kd
Terytorialsi uczyli się ochrony i obrony obiektów

W dniach od 6 do 10 września żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej uczyli się ochrony i obrony obiektów. Kurs Force Protection zrealizowany został w Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej.

Celem kursu było przygotowanie żołnierzy do wykonywania zadań na szczeblu sekcji i plutonu z zakresu organizacji, prowadzenia zajęć z ochrony i obrony obiektów i przygotowania posterunków kontrolnych. Praktyczna część kursu trwała tydzień i  została poprzedzona modułem e-learningowym obejmującym część teoretyczną.

„Jest to kolejny kurs specjalistyczny z zakresu prowadzenia ochrony i obrony obiektów realizowany w naszym Centrum. Dzięki niemu żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej zyskują wiedzę z zakresu prowadzenia posterunków kontrolnych, szyków patrolowych, medycyny wypadków masowych. W czasie szkolenia jego dużą część poświęcamy na symulację sytuacji, które mogłyby wydarzyć się w czasie działań bojowych.” - powiedział mjr Andrzej LEWANDOWSKI kierownik kursu Ochrony i Obrony Obiektów z CSWOT.

W ramach pięciu dni zajęć kursanci zapoznani zostali między innymi z szykami patrolowymi, prowadzeniem przeszukania osób i pojazdów, a także z wykonywaniem czynności i ubezpieczenia na posterunku kontrolnym. Dodatkowo dzięki wieloletniemu bojowemu doświadczeniu instruktorów, program kursu wzbogacony został o przygotowane inscenizacje różnych sytuacji z jakimi żołnierze mogą spotkać w czasie wykonywania zadań ochrony i obrony. 

„Kurs zrealizowany został na bardzo wysokim poziomie. Chciałbym podkreślić, że szkolenie prowadzili specjaliści z doświadczeniem bojowym, którym chętnie się        z nami dzielili. Wiedzę i umiejętności jakie wyniosłem ze szkolenia, będę chciał przekazywać teraz żołnierzom z mojej Brygady w czasie prowadzonych szkoleń rotacyjnych” - dodał ppor. Przemysław WYWIAŁ z 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.

 

mat. CSWOT

kd Autor