Wydarzenia 16 wrz 2022 | mk
Fuzja bydgoskich szpitali zablokowana w Sejmie!

Szpital Uniwersytecki nr 2 im dr. J. Biziela w Bydgoszczy/fot. Anna Kopeć

Likwidacja lub połączenie publicznego zakładu opieki zdrowotnej, którego podmiotem tworzącym jest uczelnia medyczna, będą wymagały zgody ministrów zdrowia oraz edukacji i nauki – o tym mówi poprawka do ustawy o medycynie laboratoryjnej przyjęta w czwartek (15 września) przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej. Oznacza to, że rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika nie będzie mógł samodzielnie zdecydować o połączeniu szpitali uniwersyteckich Biziela i Jurasza w Bydgoszczy.

– W ostatnich tygodniach wspólnie z przewodniczącym sejmowej komisji zdrowia Tomaszem Latosem pracowaliśmy, aby znaleźć dobre rozwiązanie dla Bydgoszczy w związku z nieakceptowalną przez bydgoszczan decyzją rektora UMK w Toruniu o połączeniu Szpitala Uniwersyteckiego im. A. Jurasza i Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy – napisał w czwartek (15 września) na Facebooku poseł Łukasz Schreber. – Prowadziliśmy rozmowy z ministrami: Adamem Niedzielskim i Przemysławem Czarnkiem. Finalnie, udało nam się znaleźć poparcie większości parlamentarnej dla tej arcyważnej dla Bydgoszczy sprawy. To wielka satysfakcja. Dziękuję wszystkim posłom, którzy dołożyli cegiełkę do tego, aby uratować bydgoskie szpitale – dodał.

– Cieszę się, że udało się uzyskać większościowe poparcie dla tej zmiany. Ochroni ona nie tylko niezwykle ważny dla mnie interes bydgoskich pacjentów, ale będzie stanowiła również skuteczne zabezpieczenie na przyszłość dla wszystkich szpitali podlegających pod ośrodki akademickie – podkreślił na Facebooku poseł Tomasz Latos.

Bydgoscy posłowie Prawa i Sprawiedliwości oraz Lewicy zagłosowali za przyjęciem poprawki. Posłowie okręgu bydgoskiego Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego byli przeciw. – Rozumiem, że różnimy się na wielu płaszczyznach, ale nie rozumiem głosowania przeciwko interesowi pacjentów z Bydgoszczy i regionu! Czy nawet w takiej chwili nie możecie zapomnieć o partyjnych podziałach – tak jak to zrobili posłowie Lewicy z naszego okręgu? – skomentował poseł Schreiber.

Posłanka PO Magdalena Łośko argumentuje, że poprawka „nie dotyczy zakresu ustawy, co potwierdzili sami legislatorzy, zwracając uwagę na niekonstytucyjność takiego działania. Zostało to uczynione z pełną premedytacją, tak aby postawić posłów przed faktem dokonanym”. Uważa też, że „połączenie szpitali można było zablokować już wcześniej, rozwiązując problem systemowo – zwiększając wycenę świadczeń. Bo to niedoszacowanie kosztów funkcjonowania szpitali przez rząd i NFZ zmusza organy prowadzące do cięć i restrukturyzacji”.

Poprawka przyjęta w Sejmie musi jeszcze uzyskać poparcie Senatu oraz Prezydenta RP.

Wcześniej plan połączenia bydgoskich szpitali uniwersyteckich skrytykowali zgodnie wojewoda kujawsko-pomorski, marszałek województwa, prezydent Bydgoszczy, związki zawodowe. Pod internetowym apelem „Ratujmy Biziela” adresowanym do rektora UMK prof. Andrzeja Sokali podpisało się dotąd ponad 11 tysięcy osób.

 

mk Autor