Ile kosztuje nas Rok Wolności?
fot. Anna Kopeć
Radny Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Wenderlich zapytał ratusz o wydatki na „Rok Wolności” ustanowiony w Bydgoszczy uchwałą Rady Miasta.
Inne z kategorii
Bohaterowie Solidarności. Walka o dziedzictwo polskie, która się nie skończyła [KOMENTARZ, WIDEO]
Drugi Jarmark na wodzie w Bydgoszczy – święta w stylu retro
„2019 to rok istotnych i pamiętnych, zarówno w historii Bydgoszczy, jak i Polski, jubileuszy i patriotycznych rocznic” – czytamy w uzasadnieniu uchwały bydgoskiej Rady Miasta z 19 grudnia 2018 roku. Uchwała w paragrafie 1 ustanowiła 2019 Rokiem Wolności. W dokumencie nie ma ani słowa o jej skutkach finansowych.
Przewodniczący klubu radnych PiS Jarosław Wenderlich zapytał ratusz o wydatki jakie ponosi Bydgoszcz w związku z „Rokiem Wolności”. W interpelacji złożonej do przewodniczącej rady Moniki Matowskiej pyta m.in. „czy miasto planuje jakieś konkursy ofert, udzielenie dotacji, jakie są procedury ich przyznawania i jakie koszty zostały poniesione do tej pory”.
Na pismo radnego Wenderlicha odpowiedział wiceprezydent Michał Sztybel. „W związku z Bydgoskim Rokiem Wolności nie planuje dodatkowych konkursów ofert , udzielania dotacji, itp. poza tymi, które już zostały przeprowadzone” – czytamy w piśmie. Nie ma też żadnych dodatkowych procedur związanych z uchwałą.
Do tej pory miasto poniosło koszty związane z organizacją 30. rocznicy Okrągłego Stołu, 20. rocznicy wejścia Polski do NATO, 38. rocznicy Bydgoskiego Marca 1981, 15-lecia wejścia Polski do Unii Europejskiej, obchodów 1 i 3 maja, Wyspy Moniuszki z okazji ogólnopolskiego Roku Stanisława Moniuszki, 20. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II do Bydgoszczy, obchodów rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 roku oraz 100-lecia traktatu wersalskiego.
Według zestawienia przedstawionego przez wiceprezydenta Sztybla, najwięcej kosztowała kampania 20. rocznicy wejścia Polski do NATO. Na emisje spotów telewizyjnych w TVN i TVN24 wydano ponad 47 tysięcy złotych brutto. Do tego dochodzą koszty w inny mediach, m.in. grupy Polska Press sp. z o.o., Agora SA, Wirtualna Polska Media SA, Ringier Axel Springer Polska, łącznie ponad 35 tys. zł.
Sztybel informuje też, że „na przełomie września i października planowane jest ogłoszenie konkursów na organizację w okresie styczeń-czerwiec 2020 wydarzeń kulturalnych związanych z obchodami 100-lecia powrotu Bydgoszczy do Macierzy”.
jk