Jeszcze więcej bydgoskiego trotylu trafi do USA. Amerykanie są wdzięczni
fot. NITRO-CHEM
Ponad 20 tys. ton polskiego trotylu zakupią Stany Zjednoczone do końca 2022 roku. Dostawcą jest bydgoski „NITRO-CHEM”. Materiałów wybuchowych o wartości około 100 mln dolarów zostaną przeznaczone do produkcji uzbrojenia amerykańskich samolotów wojskowych.
Inne z kategorii
Weekend pod znakiem jarmarków. Boże Narodzenie nadchodzi [ZAPROSZENIE]
Współpraca amerykańsko-polska w ramach specjalnego programu bombowego sił powietrznych USA trwa od trzech lat. Dotychczasowe efekty wspólnych działań oraz plany rozwojowe przedstawiono na konferencji prasowej z udziałem Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce podczas Międzynarodowyego Salonu Przemysłu Obronnego w Kilecach.
fot. NITRO-CHEM
Podczas konferencji prezes Zakładów Chemicznych „NITRO-CHEM” odebrał specjalne podziękowania od ambasady za dotychczasową współpracę ze stroną amerykańską oraz zaangażowanie na rzecz rozwoju obronności. – Ta współpraca to świetny przykład tego, jak polskie i amerykańskie firmy współpracują. Ta współpraca niezbędna jest obu krajom. Serdecznie gratuluję czterem zaangażowanym firmom – mówi Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce.
Od 2017 roku do Stanów Zjednoczonych trafiło blisko 20 tys. ton produkowanego w Polsce trotylu. Dzięki temu powstało kilkadziesiąt tysięcy bomb lotniczych. – W 2019 roku sukcesem zakończył się dotychczasowy dwuletni kontrakt na dostawę bomb MK 84 dla Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Kluczowy wkład mieli polscy partnerzy. Chcemy kontynuować współpracę i do końca 2022 roku zamówimy kolejnych 20 tys. ton materiałów wybuchowych – zapewnia David Dunavin z General Dynamics Ordnance and Tactical Systems, lidera w dostawie uzbrojenia dla armii amerykańskiej.
Trotyl, którym wypełnione są pociski amerykańskiej armii, powstaje w Bydgoszczy, w należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej Zakładach Chemicznych „NITRO-CHEM”. – Jesteśmy jedynym producentem TNT na świecie certyfikowanym do użycia przez amerykańskie wojsko. Dotychczasowy obrót z amerykańskimi partnerami przekroczył wartość 100 mln dolarów. Kolejne zamówienia zapewne podwoją tę kwotę – powiedział Krzysztof Kozłowski, prezes „NITRO-CHEMU”.
Materiały wybuchowe z Bydgoszczy przewożone są transportem kolejowym do portu w Gdańsku. Na początku współpracy do Stanów Zjednoczonych wypływały dwa statki z polskim trotylem rocznie. Obecnie ta liczba zwiększyła się kilkukrotnie. Wszystkie transporty z Bydgoszczy są organizowane i koordynowane przez amerykańską firmę Paramount Enterprises International oraz polską Pol-Mare, dotarły do Oklahomy bezpiecznie i na czas.
Źródło: Z.CH. NITRO-CHEM