Wydarzenia 1 paź 09:19 | Redaktor
Kanał Pomnikiem

fot. Wikipedia

Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyjął stanowisko, które złożyłem wraz z grupą radnych — napisał na Facebooku radny Jarosław Wenderlich. Popieramy wpisanie Kanału Bydgoskiego na listę pomników historii.

Poniżej treść przyjętego stanowiska

W tym roku mija 250 lat istnienia Kanału Bydgoskiego – drogi wodnej łączącej Wisłę i Odrę poprzez ich dopływy.

Kanał Bydgoski, zbudowany w latach 1773–1774, jest najstarszym czynnym do dnia dzisiejszego śródlądowym kanałem wodnym na obecnym terytorium Polski. Jego budowa trwała rekordowe 18 miesięcy. Jest on przykładem ówczesnej myśli technicznej i do dnia dzisiejszego jest jednym z najcenniejszych zabytków hydrotechnicznych w naszym kraju.  Jego symbolem jest sześć śluz żeglugowych – komorowych, a włącznie z trzema śluzami na Starym Kanale Bydgoskim daje to imponującą liczbę bezcennych miejsc, których wartość historyczna jest przeogromna. Warto chociażby wspomnieć, że jest on starszy od Kanału Augustowskiego czy Kanału Elbląskiego, a przez wiele lat był on jedyną drogą wodną łączącą wschód i zachód Europy. Kanał Bydgoski jest również  wykorzystywany, co prawda już w większości tylko w ruchu turystycznym. Stanowi on wraz z Kanałem Górnonoteckim, Jeziorem Gopło, Wartą oraz Notecią - Wielką Pętlę Wielkopolski. 

Kanał Bydgoski w 2005 roku został wpisany w całości do rejestru zabytków. Zabytek tej wagi przedstawia jednak szczególną wartość historyczną utrwaloną w powszechnej świadomości i ma duże znaczenie dla dziedzictwa kulturalnego Polski, co kwalifikuje go do uznania go w drodze rozporządzenia przez Prezydenta RP za pomnik historii – co wymaga przejścia skomplikowanej procedury i opiniowania.

Wniosek o uznanie Kanału Bydgoskiego za pomnik historii złożyło  Miasto Bydgoszcz oraz Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego doceniając znaczenie Kanału Bydgoskiego wyraża poparcie dla działań, których celem jest uznanie go za pomnik historii w rozumieniu ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor