Wydarzenia 3 gru 08:35 | kd
KE  chciała zakazać określeń: Boże Narodzenie, pan i pani, Maria, obywatel i wielu innych

Nie używajmy stwierdzeń "panie i panowie", "Boże Narodzenie" czy "imię nadane na chrzcie", jak i unikajmy słów "Maria" i "obywatel" - doradza wewnętrzny przewodnik ​Komisji Europejskiej dotyczący "komunikacji inkluzywnej", do którego dotarł PAP. Po krytyce Watykanu stwierdzono, ze prace jeszcze trwają i będą naniesione poprawki.

Jak przybliża sprawę PAP dokument nad którym pracuje Komisja Europejska zakłada aby - nasza komunikacja nigdy nie zakładała, że ludzie są heteroseksualni, identyfikują się z płcią przypisaną przy urodzeniu lub w sposób binarny". Zaleca także, by unikać mówienia o "obu płciach" lub rozpoczynania przemówienia od frazy "panie i panowie", jak również, aby "nie czynić niewidzialnymi osób interpłciowych lub queer". 

Twórcy dokumentu podają również by nie używać słowa "homoseksualista" a także powszechnych zwrotów jak pan i pani. Za to w ankietach, które są wypełniane powinno znaleźć się określenie na osoby niebinarne oraz Mx, które miałoby właśnie zastąpić pana i panią. 

Dokument Komisji Europejskiej zaproponował na przykład zamiast zdania "Boże Narodzenie może być stresujące" - "okres świąteczny może być stresujący". Zasugerowano ponadto, by pisać "imię" zamiast "imię nadane na chrzcie" i odradzono używania "imion typowych dla religii" takich jak "Maria i Jan", które należy zastąpić np. imionami "Malika i Juliusz"

- informuje PAP.

Dokument został skrytykowany przez Watykan, jako zachęcający do wymazywania chrześcijańskiej Europy. Z tego powodu poinformowano, że nastąpią w nim pewne korekty. 

 

 

Inf. PAP

kd Autor