Wydarzenia 11 lut 2022 | mk
Kiedy wybieramy 112, reagują. Pracownicy Centrum Powiadamiania Ratunkowego uhonorowani

fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki

11 lutego przypada Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Z tej okazji koordynatorzy i operatorzy CPR otrzymali wyróżnienia i podziękowania w urzędzie wojewódzkim.

Podczas spotkania przypomniano, że problemem nadal są fałszywe zgłoszenia na numer alarmowy, choć odsetek tego rodzaju połączeń spada: w 2016 roku wynosił  82 proc., obecnie – 62 procent. – Zapewniam, że nie poprzestaniemy na tym i będzie dalej pracować, żeby liczba fałszywych zgłoszeń na 112 nadal spadała – zaznaczył wicewojewoda kujawsko-pomorski Radosław Kempinski. Wskazywał, że przeciwdziałaniu takim połączeniom służą m.in. akcje prowadzone przez pracowników Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego urzędu wojewódzkiego we współpracy ze służbami i ratunkowymi.

Wicewojewoda dziękował operatorom obsługującym numery alarmowe za ich  pracę, podkreślając, że dzięki nim osoby w potrzebie mogą liczyć na szybkie, fachowe wsparcie, od którego niekiedy zależy ludzkie życie.

W imieniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji wręczył wyróżnienia: starszemu operatorowi Małgorzacie Pydyn-Sobczyk oraz koordynatorom Luizie Zielińskiej i Wojciechowi Kaczanowskiemu. Wyróżnienia Wojewody Kujawsko-Pomorskiego otrzymali: zastępca kierownika Magdalena Wysocka-Brunka i starsi operatorzy, Joanna Pilarek i Urszula Wolna-Witek.

Czego najczęściej dotyczą zgłoszenia?

Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego urzędu Rafał Rewoliński wskazał, że zdarzenia, o których informowani są operatorzy CPR, można podzielić na siedem głównych kategorii: zakłócenia porządku publicznego (prawie 45 tys. zgłoszeń do bydgoskiego CPR w 2021 roku), naruszenia zasad bezpieczeństwa związane z komunikacją drogową (prawie 50 tys.), interwencje domowe (ponad 25 tys.), zagrożenia związane z zdrowiem i życiem ludzkim (prawie 40 tys.), miejscowe zagrożenia (ponad 30 tys.), kradzieże i włamania (ponad 17 tys. zgłoszeń), kategoria związana ze stanem zdrowia (ponad 14 tys. zgłoszeń).

Podkreślił także, że Centrum Powiadamiania Ratunkowego funkcjonuje dzięki wykwalifikowanym operatorom numeru alarmowego. – Nasi operatorzy to profesjonalna, dobrze zorganizowana grupa, która wyróżnia się szczególnym zaangażowaniem – zaznaczył.

Kierownik bydgoskiego CPR Radosław Bogusławski przypomniał, że w 2021 roku nastąpiło przełączenie numeru alarmowego Państwowej Straży Pożarnej 998 właśnie do Centrów Powiadamiania Ratunkowego. Już wcześniej w ten sam sposób zaczął działać numer policji 997.– Obecnie obsługa zgłoszeń dotyczących straży pożarnej odbywa się w CPR, a dysponowanie siłami i środkami pozostaje po stronie strażaków. Wszystkie numery działają, jednak tym głównym, najważniejszym numerem alarmowym jest numer 112 – tłumaczył.

Wskazywał też na korzyści związane z instalacją aplikacji „Alarm 112”. – Umożliwia ona dokonanie zgłoszenia bez konieczności połączenia głosowego. Może bardzo ułatwić i przyspieszyć zawiadomienie służb ratunkowych, co przekłada się na szybszą i skuteczniejszą pomoc – wyjaśniał.

112 – nie rozłączaj się pierwszy, nie dzwoń dla zabawy!

Służby przypominają najważniejsze zasady związane z korzystaniem z numeru 112:

Numer alarmowy 112 to nie linia informacyjna – nie dzwoń na numer alarmowy 112, gdy nie występuje zagrożenie życia, zdrowia lub mienia.

Powiedz, co się stało i gdzie się znajdujesz – nie rozłączaj się jako pierwszy. Wysłuchaj wszystkich informacji i odpowiedz na wszystkie pytania operatorów.

Zabezpiecz telefon – numer 112 jest bardzo prosty do przypadkowego wybrania na klawiaturze. Bardzo dużo połączeń wykonywanych jest przypadkowo.

Telefon to nie zabawka – nie dawaj dzieciom telefonu do zabawy. Bardzo często dzieci, bawiąc się wielokrotnie wybierają numer alarmowy, blokując linię.

 

Przypominają też, że fałszywe zgłoszenie oraz blokowanie numeru alarmowego bez potrzeby grozi karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do dwóch i pół tysiąca złotych.  

Na podstawie komunikatu Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy

Zdjęcia: KPUW

mk Autor