Królowie wyruszą ze Starego Rynku, Dzieciątku pokłonią się w Bazylice
fot. Anna Kopeć
W uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia) ulicami Bydgoszczy przejdzie dziewiąty Orszak Trzech Króli. Tym razem rozpocznie się na Starym Rynku modlitwą Anioł Pański, poprowadzoną przez ks. bp. Krzysztofa Włodarczyka.
Inne z kategorii
Zderzenie trzech aut na DK25 w Buszkowie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
Iwaneczko zagra w Bydgoszczy [ZAPOWIEDŹ]
O tegorocznym Orszaku organizatorzy opowiedzieli w czwartek (30 grudnia) w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Bydgoskiej.
To już dziewiąta edycja wydarzenia, organizowanego w łączności z innymi orszakami w Polsce i na świecie. – Naszą główną radością jest to, że orszak może wrócić na ulice Bydgoszczy po rocznej przerwie. Chcemy przywrócić atrakcje, które były przed pandemią: dwaj królowie pojadą na koniach, jeden na wielbłądzie, będą też alpaki, szczudlarze [przebrani za anioły – przyp. red.], tekturowe korony dla wszystkich uczestników orszaku – wyjaśniła współorganizatorka, Regina Piątkowska.
– Myślę, że najważniejsze, żebyśmy tego dnia mogli wszyscy wspólnie się radować. To jest wydarzenie religijne, ale też społeczne, „miastotwórcze” – dodała.
Ksiądz Maciej Tyckun, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie (Oazy), tłumaczył, że uroczystość Objawienia Pańskiego była obchodzona w Kościele wcześniej niż samo Boże Narodzenie. – „Scenariusz” został napisany przeszło dwa tysiące lat temu, my odtwarzamy to wydarzenie. Całość zmierza do tego, aby oddać pokłon nowo narodzonemu Zbawicielowi, Świętej Rodzinie – podkreślił.
Dodał, że w tym roku orszak ma charakter ekumeniczny: do tej pory w króli wcielali się katolicy, w tym roku jednak rolę Baltazara, króla afrykańskiego, odegra Ernest Essuman Mensah, reprezentujący Kościół metodystyczny. – Zapraszamy nie tylko katolików, ale wszystkich chrześcijan, bo dla wszystkich orszak trzech króli ma szczególne znaczenie – oddawanie pokłonu Zbawicielowi – mówił ks. Tyckun. Dodał, że orszak wpisuje się też w polską tradycję kolędowania – radosnego wielbienia Pana Boga przez śpiew.
Odtwórcy głównych ról podkreślali, że orszak jest dla nich okazją do dzielenia się świadectwem wiary. – Chcemy uczestniczyć w tym wydarzeniu, ponieważ daje nam to dużo radości; chcemy, żeby to świętowanie było uroczyste, piękne – mówił odtwórca roli króla europejskiego Ryszard Kochański.
– Razem z żoną staramy się na co dzień przekazywać dzieciom naszą wiarę. Uroczystości są dla nas okazją do rozmowy z dziećmi, do radosnego przeżywania wiary – podkreślał „król azjatycki” Patric Abdoul-Turkosz.
– Dla mnie jest to duży zaszczyt, nigdy dotąd nie miałem możliwości uczestniczenia w czymś takim – mówił pochodzący z Ghany Ernest Essuman Mensah, odtwórca roli króla afrykańskiego, który podczas orszaku zaśpiewa fragment kolędy w swoim rodzimym języku.
W Świętą Rodzinę w tym roku wcielą się państwo Pietrzakowie: Maria i Tomasz, z siedmiomiesięcznym synkiem Franusiem. – Dla mnie to niezwykłe, że mogę odgrywać rolę Maryi, bo jest mi Ona bliska, jest dla mnie wzorem Matki, tego, jak na co dzień pokazywać dzieciom świat, jak się o nie troszczyć. Daleko mi do jej wzorca, ale nie zrażam się i staram się codziennie, za Jej wstawiennictwem, dążyć do doskonałości. Ta rola pomoże pracować nad sobą, zmieniać się, rozwijać – mówiła Maria Pietrzak.
Orszak wyruszy o godz. 12.00 ze Starego Rynku, a zakończy się w Bazylice pw. św. Wincentego à Paulo pokłonem trzech króli, ok. godz. 12.45. Królowie podążą za Gwiazdą Betlejemską ze swoimi dworami, będą szli ulicami: Mostową, Focha, Gdańską, Krasińskiego, Markwarta, Al. Ossolińskich. O godz. 13.00 w Bazylice odprawiona zostanie Msza święta.
Orszak Trzech Króli jest wydarzeniem oddolnym, w całości przygotowywanym przez wolontariuszy. Głównym organizatorem Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli jest Ruch Światło–Życie, Fundacja Światło-Życie ośrodek w Bydgoszczy oraz parafia pw. św. Wincentego à Paulo. Wsparcia merytorycznego udziela także Fundacja Orszak Trzech Króli z Warszawy.
Pierwszy Bydgoski Orszak Trzech Króli został zorganizowany w 2014 roku. Wzięło w nim udział ok. pięciu tys. uczestników. Rok później liczba kolędników podwoiła się. W krótkim czasie stał się jednym z największych w Polsce.
Scenariusz oparty jest na ewangelicznym przekazie – Mędrcy ze Wschodu (w tradycji przyjęło się, że było ich trzech) wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by odkryć w ubogiej, niepozornej szopie prawdziwego Boga. Trzej Królowie oddają mu pokłon, objawiając go tym samym całemu światu.
Zdjęcia: Anna Kopeć
Więcej fotografii z konferencji prasowej i prezentacji na Starym Rynku w galerii poniżej.