Wydarzenia 31 mar 2017 | Wojciech Bielawa
Ksiądz Józef Kutermak patronem ulicy w Nowym Fordonie

Ksiądz Józef Kutermak / fot. ze zbiorów Krzysztofa Osińskiego

Kapelan Solidarności, ks. Józef Kutermak będzie patronem nowej ulicy, która połączy ul. Pod Skarpą i Sybiraków. Stosowną uchwałę przegłosowała Rada Miasta Bydgoszczy.

Ksiądz Józef Kutermak święcenia kapłańskie przyjął w 1959 roku. Rok później młody, 24-letni ksiądz rozpoczął posługę w Bydgoszczy. Po pięciu latach został skierowany do Skwierzyna, a następnie do Pabianic i Iłowy Żagańskiej, ale finalnie ponownie podjął pracę duszpasterską w Bydgoszczy. Zajmował się katechizacją młodzieży – w Szkole Podstawowej nr 31 i w Technikum Kolejowym. W 1980 roku zaangażował się w działalność NSZZ „Solidarność”. W stanie wojennym pomagał internowanym w Potulicach, został kapelanem w miejscowym więzieniu, a także założył Prymasowski Komitet Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i Ich Rodzinom w Bydgoszczy. W związku z tą działalnością był szykanowany przez SB. Stanął przed sądem z powodu manifestacji pod bazyliką św. Wincentego à Paulo, jednak sprawa szczęśliwie zakończyła się amnestią. Ksiądz Józef Kutermak zmarł po długiej chorobie 23 stycznia 1996 roku.

 

Ulica w Nowym Fordonie

O uhonorowanie księdza Józefa Kutermaka zabiegał radny Jarosław Wenderlich z PiS. - Jest ku temu znakomita okazja, ponieważ w ubiegłym roku przypadała osiemdziesiąta rocznica jego urodzin i dwudziesta rocznica śmierci. Ksiądz zasłużył nie tylko na ulicę, ale też na pośmiertny Krzyż Wolności i Solidarności – twierdzi.

W środę radni zadecydowali, że nowa ulica, która połączy ulice Pod Skarpą i Sybiraków będzie nosić nazwę ks. Józefa Kutermaka. Uchwałę w tej sprawie przyjęto jednogłośnie.

Ponadto Rada Miasta nadała nazwy innym nowym ulicom w tej okolicy. W rejonie ulicy Pod Skarpą powstaną ulice: Przemysła II, Domasława Chrośnicy, Kazimierza Konradowica, Arnolda, Książęca, Boguszy z Kościelca, Niemierzy, Olta Żyrowica, Jana z Płkonowa i Janusza Wojsławica.

Ksiądz Józef Kutermak / fot. ze zbiorów Krzysztofa Osińskiego
Wojciech Bielawa

Wojciech Bielawa Autor

Redaktor prowadzący