Wydarzenia 12 paź 2017 | Redaktor
„Książka żywa” w Białym Spichrzu

fot. MOB/W. Woźniak

Jak wyobrażasz sobie książkę doskonałą? Jaką formę w przyszłości będą miały książki? Na te pytania odpowiada ekspozycja „Książka żywa”, którą można oglądać w Zbiorach Archeologicznych (Biały Spichrz). Kuratorskie oprowadzanie po wystawie odbędzie się w czwartek 12 października o godz. 17.

Ekspozycja „Książka żywa” obejmuje działalność trzech pokoleń artystów związanych „z książką”. To kolejna wystawa z cyklu organizowanego przez Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, która ma pokazać różne sposoby myślenia o książce.

 

Celem wystawy jest przypomnienie, zebranie i pokazanie, jak bardzo różne może być rozumienie formy książki, jak różne bywają na nią spojrzenia, realizacje i koncepcje – mówi autorka koncepcji i kurator wystawy, prof. Dorota Folga-Januszewska.

 

Ekspozycji towarzyszy katalog, w którym uczestnicy wystawy odpowiadają na dwa pytania zadane przez kuratorkę: „Jak wyobrażasz sobie książkę doskonałą?” i „Jaką formę w przyszłości będą miały książki?” – Książka doskonała nie ma końca. Jest to książka, która rośnie i starzeje się wraz z nami. Nie posiada ostatniej strony. Każda doskonała książka po przeczytaniu zostawia uczucie niedosytu, smutek z powodu zakończenia (…). Książka doskonała jest cały czas otwarta” – odpowiada na zadane pytania Magdalena Boffito, jednak z autorek prezentowanych prac.

 

Podczas kuratorskiego oprowadzania po wystawie, będzie można nie tylko zobaczyć prace trzech pokoleń artystów, ale także porozmawiać o drugiej młodości książki w Polsce i jej obecnej roli. Wstęp na to wydarzenie jest wolny.

 

Wystawa „Książka żywa” współorganizowana jest przez Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Salon Akademii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Ekspozycję można oglądać do końca października.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor