Wydarzenia 19 cze 18:20 | kd
Lody waniliowe z plastikowych butelek! Tak chcą pozbyć się problemu odpadów

Naukowcy dzięki wykorzystaniu genetycznie zmodyfikowanych bakterii znaleźli sposób na pozyskiwanie waniliowego aromatu z tworzyw sztucznych. Dzięki temu procesowi może dojść do zakończenia problemu zalegających odpadów z tworzyw sztucznych

Naukowcy odkryli sposób na zmniejszenie problemu zalegajacych plastikowych butelek.  Naukowcy opracowali już enzymy, które pozwalają rozbijać polimer politereftalanu etylenu stosowany w butelkach na kwas tereftalowy.

Teraz dzięki genetycznie zmodyfikowanym bakteriom badaczom z Uniwersytetu w Edynburgu udało się przekształcić kwas w wanilinę – związek organiczny, który przenosi większość zapachu i smaku wanilii.

Wanilina może być pozyskiwana naturalnie z ziaren wanilii lub wytwarzana syntetycznie. Obecnie około 85 proc. waniliny jest syntetyzowane z chemikaliów, które pochodzą z paliw kopalnych.

To naprawdę interesujące wykorzystanie mikrobiologii do poprawy zrównoważonego rozwoju. Wykorzystanie drobnoustrojów do przekształcania odpadów z tworzyw sztucznych, które są szkodliwe dla środowiska, w ważny towar, jest piękną demonstracją zielonej chemii

- oceniła Ellis Crawford z Royal Society of Chemistry.

Czy taki pomysł pomoże w walce z nadmiernie zalegającymi odpadami systetycznymi?

Inf. The Gurdian

kd Autor