Lody waniliowe z plastikowych butelek! Tak chcą pozbyć się problemu odpadów

Naukowcy dzięki wykorzystaniu genetycznie zmodyfikowanych bakterii znaleźli sposób na pozyskiwanie waniliowego aromatu z tworzyw sztucznych. Dzięki temu procesowi może dojść do zakończenia problemu zalegających odpadów z tworzyw sztucznych
Inne z kategorii
Bulwary znów otwarte! Zakończono tajemniczą naprawę drenażu przy moście Królowej Jadwigi
Naukowcy odkryli sposób na zmniejszenie problemu zalegajacych plastikowych butelek. Naukowcy opracowali już enzymy, które pozwalają rozbijać polimer politereftalanu etylenu stosowany w butelkach na kwas tereftalowy.
Teraz dzięki genetycznie zmodyfikowanym bakteriom badaczom z Uniwersytetu w Edynburgu udało się przekształcić kwas w wanilinę – związek organiczny, który przenosi większość zapachu i smaku wanilii.
Wanilina może być pozyskiwana naturalnie z ziaren wanilii lub wytwarzana syntetycznie. Obecnie około 85 proc. waniliny jest syntetyzowane z chemikaliów, które pochodzą z paliw kopalnych.
To naprawdę interesujące wykorzystanie mikrobiologii do poprawy zrównoważonego rozwoju. Wykorzystanie drobnoustrojów do przekształcania odpadów z tworzyw sztucznych, które są szkodliwe dla środowiska, w ważny towar, jest piękną demonstracją zielonej chemii
- oceniła Ellis Crawford z Royal Society of Chemistry.
Czy taki pomysł pomoże w walce z nadmiernie zalegającymi odpadami systetycznymi?
Inf. The Gurdian