Wydarzenia 2 mar 2020 | Redaktor
Maszerowali w hołdzie Żołnierzom Wyklętym [RELACJA, ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

W niedzielę (1 marca) po raz kolejny ulicami Bydgoszczy przeszedł marsz w hołdzie Żołnierzom Wyklętym. Organizatorem wydarzenia byli Bydgoscy Patrioci wspólnie ze środowiskiem kibiców Zawiszy Bydgoszcz, Młodzieżą Wszechpolską oraz Obozem Narodowo-Radykalnym.

Przed marszem złożono kwiaty oraz zapalono znicze przy krzyżach Wyklętych, których szczątki odnaleziono na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej. Następnie na ul. Wały Jagiellońskie oddano hołd wszystkim osobom przetrzymywanym i pomordowanym na terenie ówczesnego Aresztu Śledczego.

Kolejnym punktem uroczystości była Msza św. w kościele oo. jezuitów przy placu Kościeleckich. Poprzedziła ją prelekcja na temat Jana Matyska i Wacława Łozińskiego, patronów tegorocznych uroczystości.

Po zakończonej Mszy, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Koło Pomorskie, Józef Żernicki wręczył brązowe medale kpt. Romualda Rajsa Burego. Odznaczenia to dowód uznania za aktywność w utrwalaniu prawdy historycznej i propagowanie etosu Żołnierzy Wyklętych.

Punktem kulminacyjnym obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych był marsz, który spod kościoła oo. jezuitów, przy wznoszonych okrzykach: Armio wyklęta, Bydgoszcz o Was pamięta!, Bury, Bury – nasz bohater czy też Cześć i chwała bohaterom!, przeszedł ulicami miasta na skwer ppor. Leszka Białego, pierwszego bydgoskiego Żołnierza Wyklętego. Pod jego pomnikiem złożono kwiaty i zapalono światełka pamięci. 

W kontrze do oddających hołd Żołnierzom Wyklętym stanęli członkowie Komitetu Obrony Demokracji oraz stowarzyszenia Obywatele RP z transparentem o treści: Mordercy kobiet i dzieci to nie żołnierze”. 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor