Wydarzenia 4 maj 2022 | mk
Matury rozpoczęte. W tym roku ze zmianą dla absolwentów 4-letnich techników

fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP

Egzaminem z języka polskiego abiturienci rozpoczęli swoje zmagania z egzaminem dojrzałości. W tym roku wprowadzono zmianę dla absolwentów 4-letniego technikum (z lat 2006–2022) i branżowej szkoły II stopnia, którzy ukończyli branżową szkołę I stopnia jako absolwenci gimnazjum (z 2022 r.): nie muszą oni obowiązkowo zdawać dodatkowego egzaminu na poziomie rozszerzonym.

W środę (4 maja) maturzyści rozpoczęli egzamin pisemny z języka polskiego. W całym kraju przystępuje do niego ok. 290 tysięcy osób, w Bydgoszczy – ponad 4,6 tysiąca. W czwartek (5 maja) odbędzie się egzamin z matematyki, a w piątek (6 maja) – z języka angielskiego (9.00) i innego języka nowożytnego (14.00). Cała sesja egzaminów pisemnych potrwa do 23 maja, a ustnych – od 18 do 20 maja. Egzaminy te w tym roku, podobnie jak w ubiegłym roku i przed dwoma laty, nie są obowiązkowe – przystępują do nich uczniowie, którym wynik egzaminu ustnego jest potrzebny przy rekrutacji na zagraniczną uczelnię.

Do egzaminu na poziomie podstawowym z języka polskiego, matematyki i nowożytnego języka obcego muszą przystąpić wszyscy maturzyści; obowiązkowe jest także wybranie jednego dodatkowego egzaminu pisemnego na poziomie rozszerzonym; jednak od tego roku zwolnieni są z tego obowiązku absolwenci 4-letniego technikum (z lat 2006–2022) i branżowej szkoły II stopnia, którzy ukończyli branżową szkołę I stopnia jako absolwenci gimnazjum (z 2022 r.), jeżeli spełnili wszystkie warunki niezbędne do uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe albo dyplomu zawodowego w zawodzie nauczanym na poziomie technika.

Arkusz maturalny z języka polskiego Centralna Komisja Egzaminacyjna ma opublikować o godz. 14.00.

Samorząd województwa zachęca do powtórek z Kujawsko-Pomorską Szkołą Internetową, powstałą dwa lata temu w związku z nauką zdalną na skutek pandemii. - Wszystkie wyemitowane zajęcia zostały zarchiwizowane i tematycznie opisane, dzięki czemu uczniowie mogą w łatwy sposób odnaleźć interesujące ich materiały. W biblioteczce e-Szkoły znalazły się osobno zebrane lekcje poszczególnych przedmiotów, m.in.  matematykibiologii i języka polskiego, jak i zbiory filmów adresowanych do uczniów poszczególnych klas szkoły podstawowej i średniej. Do dyspozycji są także katalogi z zajęciami przedmiotów humanistycznychścisłych i przyrodniczych oraz języków obcych (niemieckiego i angielskiego) – tłumaczy Beata Krzemińska, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Zdjęcia: Tomasz Czachorowski dla UMWKP

mk Autor