Wydarzenia 8 lip 2022 | Redaktor
Medaliści tegorocznych Letnich Igrzysk Niesłyszących na spotkaniu w urzędzie wojewódzkim

fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki

Aż 42 medale zdobyła reprezentacja Polski podczas Letnich Igrzysk Niesłyszących, które w maju odbyły się w Caxias do Sul w Brazylii. Medaliści z regionu oraz trenerzy niesłyszących piłkarek nożnych, Aleksander Opaczewski i Adam Szulc, w piątek (8 maja) byli gośćmi wojewody Mikołaja Bogdanowicza.

Światowe Letnie Igrzyska Niesłyszących to największa i najbardziej prestiżowa impreza dla sportowców niesłyszących. Biorą w niej udział wyłącznie osoby z ubytkiem słuchu nie mniejszym niż 55dB w uchu. W czasie zawodów zabronione jest korzystanie z aparatów lub implantów słuchowych. Zawody odbywają się, tak jak tradycyjne igrzyska, w cyklu czteroletnim.

XXIV edycja imprezy miała miejsce w Caxias do Sul w Brazylii w dniach 1–15 maja 2022 roku. Wzięło w nich udział 2401 zawodników z 73 krajów. Polskę reprezentowało 122 sportowców, którzy rywalizowali w ośmiu dyscyplinach (judo, kolarstwie, koszykówce kobiet i mężczyzn, lekkoatletyce, piłce nożnej kobiet i mężczyzn, pływaniu, piłce siatkowej kobiet i mężczyzn, tenisie stołowym). Biało-czerwoni spisali się znakomicie, zdobywając 42 medale i zajmując wysokie, szóste miejsce, w klasyfikacji medalowej igrzysk.

Ważne trofea zdobyli także reprezentanci naszego regionu: złoty medal w sztafecie 4 x 400 m oraz brązowy medal w biegu na 800 m wywalczył Michał Kulpa z Bukowca, srebrny medal w pchnięciu kulą - Oskar Kokoszewski z Bydgoszczy, srebrny medal w rzucie oszczepem - Tomasz Rozumczyk z Lniana.

Na sukcesy lekkoatletów od wielu lat pracuje dwóch trenerów reprezentacji Polski: Aleksander Opaczewski i Adam Szulc. Na co dzień trener Aleksander Opaczewski zawodowo związany jest z Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym dla dzieci i młodzieży niesłyszącej, a dr Adam Szulc z Instytutem Kultury Fizycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

- To dla mnie ogromny zaszczyt, że trenerzy i zawodnicy z województwa kujawsko-pomorskiego od wielu lat przyczyniają się do sukcesów reprezentacji Polski osób niesłyszących na arenie międzynarodowej - powiedział wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Podczas spotkania otrzymał kronikę 100-lecia sportu głuchoniemych, głuchych i niesłyszących w Polsce. Rozmawiał też z nimi trudnościach, z jakimi zmagają się osoby niesłyszące oraz o możliwościach wsparcia Polskiego Związku Sportu Niesłyszących

komunikaty Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki, zmiany - mk

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor