Miasto świętuje 100-lecie niepodległości
fot. Anna Kopeć
Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, rajd rowerowy, wystawy i gra turystyczna to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przez cały weekend (9-11 listopada) będzie można wziąć udział w wydarzeniach upamiętniających tą szczególną datę.
Inne z kategorii
Karol Kus wystąpi w bydgoskiej Światłowni [ZAPROSZENIE]
40 lat Akademii Medycznej i 20 lat Collegium Medicum UMK – ważne jubileusze w Bydgoszczy
Świętowanie rozpocznie się już od piątku 9 listopada. O godz. 17.00 w sali sesyjnej im. Jana Maciaszka w ratusz odbędzie się konferencja „Droga Bydgoszczy do niepodległości”. Wykład wygłosi m.in. senator Andrzej Kobiak. Wstęp wolny.
W sobotę 10 listopada o godz. 13.30 na fordońskim rynku odbędzie się uroczystość z asystą wojskową. Pojawią się rekonstruktorzy, pojazdy z okresu międzywojennego, chorągiewki i kotyliony. Po złożeniu kwiatów i salwie honorowej uczestnicy udadzą się pod synagogę. Tam czekać będą kolejne atrakcje, m.in. wspólne śpiewanie piosenek międzywojennych, wystawa obrazów poświęcona marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, pokaz mody, pokaz sprzętu radiowego, pojazdów wojskowych, broni czy umundurowania. Na zakończenie około godz. 16.30 odbędzie się koncert Bianki Urbanowskiej „Z ziemi włoskiej do Polski”.
Ponadto odbędzie się „Patriotyczna gra uliczna” przygotowana przez harcerzy „Zielonej Siódemki”. Karty do zabawy będzie można pobrać od godz. 12.30 w synagodze. Start gry o godz. 13.00, a zakończenie i ogłoszenie wyników około godz. 15.00.
Jednak najwięcej atrakcji czeka bydgoszczan w niedzielę 11 listopada. Przed Centrum Edukacji Muzealnej Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy (ul. Mennica 4) stanie namiot muzealny, w którym od godz. 12.00 będzie można wysłuchać wykładu z pokazem kulinarnym „Bydgoskie smaki niepodległości” oraz spróbować fasoli niepodległości przygotowanej przez Akademię Kulinarną Instytutu Sadkiewicza w Bydgoszczy i MOB.
Tego dnia Muzeum Okręgowe przygotowało również wystawę „Od Starego Rynku do placu Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy”, grę turystyczną „Bydgoskie Kobiety”, wernisaż wystawy „Niepodległa Polska. 1918 rok”
W niedzielę o godz. 16.00 w Ostromecku odbędzie się „Święto Niepodległości – Śpiewnik domowy”, czyli wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. W programie m.in. koncert młodszych grup Zespołu Pieśni i Tańca z MDK nr 4.
Kolejne wydarzenie tego dnia to XII Bydgoski Rowerowy Rajd Niepodległości organizowany przez Stowarzyszenie Klub Turystyki Rowerowej „Rowerowa Brzoza”. Start o godz. 7.30 z Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy, gdzie uczestnicy wspólnie odśpiewają hymn Polski, złożą znicze i kwiaty, a następnie ruszą w kierunku Brzozy. Meta rajdu znajduje się na Wyspie Młyńskiej.
Natomiast na Wyspie Młyńskiej odbędą się Obywatelskie Obchody Święta Niepodległości. W tym roku promowane pod hasłem „Prawdopodobnie największe śpiewanie patriotyczne w Polsce”. We wspólnym śpiewaniu zapowiedziały swój udział najstarsze chóry w regionie. Wśród nich są działające od 1883 roku Towarzystwo Śpiewu „Halka” Chór Męski w Bydgoszczy, od 1909 roku żniński chór Moniuszko, czy chóry powstałe już w II RP takie jak Towarzystwo Śpiewu „Halka” z Inowrocławia. Na wspólne śpiewanie przybędą również „Brzozowiacy”, Zespół Pieśni Dawnej „Fresca Voce”, czy chór „Fordonia”.
Oficjalne rozpoczęcie obchodów zaplanowano na godz. 11.00. Zostanie ono poprzedzone o godz. 10.00 uczczeniem bydgoskich patriotów poprzez złożenie kwiatów w miejscach pamięci: Jana Teski (ul. Długa 52), Jana Biziela (ul. Długa 12), Leona Barciszewskiego (Wełniany Rynek), Ignacego Rochona (ul. Niedźwiedzia).
W czasie obchodów nie zabraknie przemarszu ułanów z Koła Przyjaciół 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich (godz. 11.10; 12.10; 13.15) czy zabytkowych aut. Zaplanowano również Konkurs Mody na strój/stylizację z dwudziestolecia międzywojennego.
Kulminacyjnym punktem obchodów będzie wspólne odśpiewanie hymnu narodowego przez zespolony chór pod batutą Janusza Sierszulskiego, Bydgoszczan i gości, przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej ZSE. Odbędzie się ono o godzinie 13.30 i będzie mu towarzyszyło rozwinięcie flagi narodowej.
Nie zapomniano również o najmłodszych. Atrakcje dla dzieci przygotowały Centrum Edukacji Kulturalnej Muzeum Okręgowego na Wyspie Młyńskiej i Hotel Ratuszowy. Na scenie pojawią się dzieci z najstarszego bydgoskiego przedszkola - nr 22 w Fordonie - które wystąpią z programem „Piękna nasza Polska cała”.
Dla gości obchodów przygotowano możliwość zakupu ciepłego posiłku, kawy i ciasta, a restauracja Ratuszowa przy ulicy Długiej zaprasza na marszałkowski obiad. Wydarzeniu towarzyszyła będzie bogata oferta handlowa antykwariuszy, rzemieślników oraz rodzimych producentów miodów, serów chleba i innych artykułów spożywczych i przemysłowych.
Nie zabraknie również okolicznościowego tortu. O godz. 15.30 zostanie podzielony wśród przybyłych gości.
Pełną listę wydarzeń związanych z obchodami rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości można znaleźć na stronie https://www.bydgoszcz.pl/niepodlegla/.