Wydarzenia 12 paź 2022 | materiał partnera
Międzynarodowy Dzień Rodziny L’Arche w Bydgoszczy [ZDJĘCIA]

fot. nadesłane

Msza św. w bydgoskiej Katedrze oraz konferencja „Autonomia osób z niepełnosprawnością intelektualną” w Domu Polskim – tak m. in. Wspólnota L’Arche w Bydgoszczy świętowała obchody Międzynarodowego Dnia Rodziny L’Arche, jakie odbyły się w sobotę (8 października) w Bydgoszczy.

W świątyni zebrali się duszpasterze, rodzice, osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunowie, by dziękować za dar życia, polecając Bogu przyszłość i najbliższych.

– Misją tej wspólnoty jest budowanie przyjaźni razem z osobami z niepełnosprawnością intelektualną, a także społeczeństwa, w którym jest miejsce dla każdego. Witam was w świętej przestrzeni, gdzie króluje Matka Boża Pięknej Miłości – podkreślił proboszcz katedry ks. infułat Stanisław Kotowski.

– Homilię wygłosił ordynariusz diecezji bydgoskiej, bp Krzysztof Włodarczyk, który podkreślił wartość słowa, które przekazuje to, co mamy w sercach. Określenie „Słuchać oczami”, przywołane w homilii, wszystkim nam zapadło w serca – wspomina Małgorzata Małowińska z bydgoskiej wspólnoty L’Arche.

Po Eucharystii w Domu Polskim zorganizowano konferencję pod hasłem „ Autonomia osób z niepełnosprawnością intelektualną”. Głos nt. roli rodziny w kreowaniu podmiotowości dziecka z niepełnosprawnością intelektualną zabrała dr Małgorzata Karwowska reprezentująca m. in. Kujawsko-Pomorską Szkołę Wyższą w Bydgoszczy. 

– Powinniśmy postawić pytanie: co my możemy czerpać od niepełnosprawnych? Na pewno spontaniczność, naturalność, niezakłamanie, prostotę, dając w zamian to samo. Te osoby nie umieją zakładać masek. One przewyższają nas tym, że są autentyczne – mówiła dr Karwowska.

Wykład pt. „Kręte drogi do samodzielności – jak wspierać rozwój dziecka z niepełnosprawnością intelektualną?”, prowadziła mgr Barbara Tomali-Chudzik, nauczyciel akademicki i terapeuta Fundacji Alpha. 

Po przerwie, w trakcie której uczestnicy uraczyli się pysznym poczęstunkiem przygotowanym i zasponsorowanym przez Tomasza Pruseckiego, właściciela firmy cateringowej Live-Food, odbyła się druga część spotkania.

Druga część konferencji rozpoczęła się wystąpieniem Agnieszki Karolak dyrektora krajowego Fundacji L ’Arche Polska na temat” „Prawdziwa wspólnota pomaga w autonomii, a nie ją tłamsi”

Michał Jastrząbek - asystent wspólnoty L’ Arche Poznań  wraz z Domownikami: Alą, Niną, Bartkiem i Arturem podzielili się doświadczeniem życia w domu L’ Arche

Natomiast mama mieszkańca domu L ’Arche w Poznaniu, Alicja Sekuracka, opowiedziała, jak przygotować siebie i dziecko z niepełnosprawnością intelektualną do odejścia z domu.

Na zakończenie prezes Fundacji Kaktus, Anna Leszczyńska opowiedziała o „Mieszkaniach treningowych” dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, które fundacja prowadziła w Bydgoszczy.

W Sali konferencyjnej w Centrum Edukacyjno-Formacyjmy przy ulicy Grodzkiej 18-20, odbyły się  warsztaty dla rodziców, opiekunów i przyjaciół osób z niepełnosprawnością intelektualną zatytułowane „Budowanie i akceptowanie autonomii osób z niepełnosprawnością intelektualną”, które prowadziła Adriana Domachowską-Mandziak, m. in. członek Stowarzyszenia „Na Tak”, i kierownik WTZ Krzemień w Poznaniu. 

Na świecie istnieje obecnie ponad 150 wspólnot w 38 krajach na 6 kontynentach. Wszystkie są częścią Międzynarodowej Federacji L’Arche.

Patronat nad konferencją objął ksiądz biskup Krzysztof Włodarczyk, Przewodnik Katolicki i Radio PLUS.

fragm.: diecezja.bydgoszcz.pl

zdjęcia: nadesłane