Mieszkańcy diecezji apelują o przywrócenie ruchu wokół katedry [PETYCJA]
fot. Anna Kopeć, archiwum
Na terenie diecezji bydgoskiej od piątku (8 listopada) trwa zbiórka podpisów pod petycją do prezydenta i Rady Miasta Bydgoszczy. Jej autorzy chcą cofnięcia decyzji o zamknięciu ruchu samochodowego w obszarze katedry.
Inne z kategorii
Świąteczny Festiwal ART MINTAKA 2024 [ZAPROSZENIE]
Bydgoski weekend - kalendarz wydarzeń. Bądź na bieżąco
Brak możliwości dojazdu do katedry (z wyłączeniem pojazdów dojeżdżających do garażu parafii) to jeden z elementów nowej organizacji ruchu wokół Starego Rynku. Ograniczenie wjazdu samochodów w obręb Starego Miasta weszło w życie 8 września.
Zdumienie decyzją Jan Tyrawa wyraził w liście do prezydenta Rafała Bruskiego, pisząc m.in., że „Prezydent takie rozporządzenie w ostateczności wydać może, bowiem włada tym obszarem jako własnością miejską. Kościelną własnością jest tylko grunt w obrysie murów katedry. Jednakże własność ta jest także własnością społeczności wiernych, ma charakter drogi publicznej, a sama decyzja narusza wolność Kościoła”. Cały list czytaj tutaj.
Prezydent listownie przekazał, że podtrzymuje swoją decyzję, „która podyktowana jest wyłącznie spełnieniem oczekiwań mieszkańców Bydgoszczy postulujących ograniczenie ruchu kołowego w obszarze Starego Miasta”, na co biskup także odpowiedział. List prezydenta i odpowiedź biskupa czytaj tutaj i tutaj.
Teraz głos w sprawie zabrała Akcja Katolicka Diecezji Bydgoskiej, rozpoczynając zbiórkę podpisów pod petycją w sprawie przywrócenia ruchu. „Taki zakaz uniemożliwi dojazd do katedry uczestnikom nabożeństw. Pod katedrę nie dojedzie samochód weselny czy karawan pogrzebowy. Został także utrudniony dojazd do Kurii Diecezjalnej i siedziby Biskupa Diecezji Bydgoskiej” - piszą w uzasadnieniu do swojego pisma. „Katedra św. Marcina i Mikołaja jest kościołem diecezjalnym, najważniejszym zabytkiem Bydgoszczy. Tak znaczące utrudnienie dostępu do niej stanowi poważne naruszenie zasad współżycia społecznego. Dlatego apelujemy o podpisanie petycji” - dodają.
Podnoszą, że brak możliwości dojazdu bezpośrednio pod kościół jest utrudnieniem dla osób schorowanych i starszych, uczestników uroczystości i nabożeństw, w tym ślubów, pogrzebów. Dla uczestników tych ostatnich wyznaczone są tylko dwa miejsca postojowe na ul. Farnej.
Treść petycji oraz możliwość podpisania elektronicznej wersji tutaj. Podpisy będą zbierane rónież w formie tradycyjnej, w parafiach.