Wydarzenia 19 gru 2018 | Redaktor

Rada Miasta przyjęła budżet Bydgoszczy na 2019 rok. Ratusz i miejskie spółki planują wydać na inwestycje ponad miliard złotych. Z tego 300 milionów, których nie udało się zrealizować w tym roku. Wszystkie poprawki Prawa i Sprawiedliwości zostały odrzucone, w tym m.in. pomysł na wymianę parkomatów.

Zanim Rada Miasta zajęła się budżetem na 2019 rok, głosowała kolejną nowelizację tegorocznego budżetu. Okazuje się, że z planowanych 700 milionów na inwestycje udało się zrealizować niewiele ponad połowę. Skarbnik Piotr Tomaszewski  i prezydent Rafał Bruski przekonywali, że wynika to z przyczyn obiektywnych, np. opóźnień w rozstrzyganiu przetargów, odwołań, czy kontroli Urzędu Zamówień Publicznych.

Faktem jest, że główny finansista miasta stosuje zasadę płynnego budżetu, który dzięki nowelizacjom pozwala na bieżące urealnianie wpływów i wydatków miasta. W czasach boomu inwestycyjnego pozwala to na długofalowe planowanie i  dynamiczną kontrolę budżetu. Z drugiej strony, większość inwestycji w kolejnym roku była już przedstawiana przez skarbnika na slajdach prezentacji budżetowej w grudniu 2017 roku.

Słaba realizacja wydatków zaplanowanych na 2018 rok zaowocowała też spadkiem długu Bydgoszczy, który wynosi obecnie mniej niż miliard złotych. Miasto nie skorzystało bowiem z kredytu zaplanowanego na ponad 200 milionów, gdyż deficyt okazuje się zdecydowanie mniejszy od przewidywanego. Po stronie wpływów warto zauważyć, że wpływy udziału Bydgoszczy w podatku PIT są zdecydowanie wyższe od planowanych. Dobra kondycja polskiej gospodarki zaowocowała zwiększeniem wpływów z tytułu podatków z 385 milionów przed czterema laty, do 563 milionów zapisanych w budżecie na 2019 rok. To efekt spadku bezrobocia, wyższych płac, lepszej ściągalności podatków oraz rządowej decyzji o zwiększeniu udziału gmin we wpływach z PIT.

Zanim radni przyjęli budżet Bydgoszczy na 2019 rok, głosami koalicji KO/SLD-Lewica Razem odrzucili wszystkie poprawki zaproponowane przez klub Prawa i Sprawiedliwości. Nie zgodzili się m.in. na:

  • wymianę parkomatów na nowocześniejsze, które realizowałyby płatność kartą bankomatową
  • budowę boiska przy ul. Żeglarskiej
  • budowę chodnika przy ul. Hutniczej
  • wymianę torowisk
  • postawienie ekranów akustycznych przy estakadzie tramwajowej w okolicy stacji Bydgoszcz Wschód

Ponieważ realizacja kolejnych projektów inwestycyjnych wciąż się opóźnia, nowelizacji budżetu na 2019 rok można spodziewać się, podobnie jak w tym roku, już na pierwszej sesji Rady Miasta Bydgoszczy w styczniu.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor