Wydarzenia 11 maj 2018 | Redaktor
Minister Brudziński na odprawie służb mundurowych w Bydgoszczy: Dzięki wam możemy czuć się bezpieczni

Minister Joachim Brudziński w Bydgoszczy/fot. Anna Kopeć

Do 2020 roku do służb mundurowych popłynie ponad dziewięć miliardów złotych, przede wszystkim na sprzęt i modernizację – zapowiedział w Bydgoszczy Joachim Brudziński, minister spraw wewnętrznych i administracji. I dodał: – Podnieśliśmy już uposażenie najmniej zarabiających funkcjonariuszy, pamiętamy też o pracownikach cywilnych.

fot. Anna Kopeć

W piątek (11 maja) minister Joachim Brudziński spotkał się w Bydgoszczy na odprawie z szefami służb oraz komendantami z województwa kujawsko-pomorskiego. - Celem moich wizyt jest wsłuchanie się w głos komendantów. Chcę zapoznać się ze specyfiką waszej pracy. Pracy niezwykle trudnej, ofiarnej, a jak pokazuje to dramatyczne zdarzenie z dzisiejszego poranka, pracy niejednokrotnie niebezpiecznej - minister nawiązał do napadu na dzielnicowego, który w czasie interwencji został wielokrotnie ugodzony nożem i ciężko ranny znalazł się w szpitalu. Piszemy o tym tutaj

- Wasza praca jest służbą. Jesteśmy wam jako obywatele wdzięczni, że możemy się czuć bezpieczni – mówił minister. I wspomniał również dzielną postawę strażaków, policjantów podczas likwidacji skutków nawałnicy, która nawiedziła województwo kujawsko-pomorskie w sierpniu ubiegłego roku. Wypomniał przeciwnikom politycznym, że wykorzystali nawałnicę do „totalnego” ataku, który był krzywdzący dla pracowników służb mundurowych.   

Minister Brudziński podkreślił, że dla rządu Prawa i Sprawiedliwości bezpieczeństwo obywateli jest priorytetem, dlatego zwiększa w miarę możliwości nakłady finansowe. - Do 2020 roku do służb mundurowych popłynie ponad dziewięć miliardów złotych – zapowiedział. - Głównie na sprzęt, wyposażenie i na modernizację, aby wasza praca była skuteczniejszą i  bezpieczniejszą.

fot. Anna Kopeć

 - Pamiętamy również, żeby ta służba była pracą godziwie opłacaną – zapewnił minister. – Zadajemy sobie sprawę, że jest to jeszcze dalece niewystarczający poziom, ale już 1 maja popłynęło 150 milionów złotych dla tych co zarabiają najmniej.

Od nowego roku będzie kolejna podwyżka dla służb mundurowych. - Staramy się też, żeby pracownicy cywilni stali się beneficjentami tych podwyżek – mówił minister. I wspomniał, że rząd zdaje sobie sprawę jak „dramatyczna sytuacja płacowa jest w administracji publicznej”. - Są zapewnienia pana premiera, że w miarę możliwości, beneficjentami rozwoju gospodarczego powinni być wszyscy Polacy – przekonywał. - Wszyscy obywatele mają prawo do takiego samego poczucia bezpieczeństwa.

Przypomniał też, że za rządów poprzedników, w samym tylko województwie kujawsko-pomorskim zlikwidowano 33 posterunki policji. - W kraju, na około 800 posterunków policji, nasi poprzednicy zlikwidowali 400. To była marginalizacja służb mundurowych, marginalizacja rangi i prestiżu pracownika służb mundurowych. To było odsuwanie funkcjonariusza od obywatela – stwierdził. - My staramy się ten trend odwracać. Jest u nas wola i determinacja, żeby tę sytuacje zmieniać. W skali kraju już otworzyliśmy 75 posterunków. 

Na zakończenie swojego wystąpienia złożył funkcjonariuszom życzenia powrotu w zdrowiu z każdej służby: - Za waszą ofiarną pracę chciałbym serdecznie podziękować.

fot. Anna Kopeć

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor