Wydarzenia 11 sty 2021 | mk
Minitężnia na Różopolu wśród zwycięzców! BBO rozstrzygnięty

W ramach BBO z 2018 r. w Bydgoszczy powstają trzy minitężnie. W tym roku mieszkańcy zagłosowali na budowę dwóch kolejnych/fot. Mariusz Ręgiel

22 tysiące mieszkańców zagłosowało w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim. Zrealizowane zostaną m.in. minitężnia w Myślęcinku, kontynuowana będzie także Wielka Pętla Fordonu.

- To w dużej mierze zielony budżet obywatelski; mnóstwo projektów dotyczących zagospodarowania terenów zielonych, nasadzeń drzew - mówił zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel. W imieniu prezydenta dziękował zarówno głosującym, jak i wnioskodawcom za zaangażowanie.

Oddano łącznie ponad 60 tys. głosów: na projekty ponadosiedlowe, osiedlowe oraz małe projekty społeczne.

Solanka i trasa rekreacyjna

Do realizacji przeznaczone zostały trzy projekty ponadosiedlowe. Najwięcej, bo trzy tysiące głosów, uzyskała budowa minitężni w Myślęcinku, której koszt oszacowano na ponad pół miliona złotych. Realizacji doczeka się także kontynuacja Wielkiej Pętli Fordonu: na utworzenie kolejnego fragmentu trasy rekreacyjnej u podnóża Fordońskich Górek zagłosowało prawie dwa i pół tysiąca osób, koszt inwestycji to ponad półtora mln złotych.

Trzecia co do liczby oddanych głosów była budowa kompleksu rekreacyjno-wypoczynkowego nad Starym Kanałem Bydgoskim, obok wybiegu dla psów. Miasto będzie sprawdzać, w jakim zakresie ten projekt, oszacowany na ponad półtora mln złotych, da się zrealizować za pozostałą w puli kwotę - blisko milion złotych.

Czytaj także: Bydgoska solanka. Trawa budowa minitężni

Projekty zaklasyfikowane jako ponadsiedlowe musiały uzyskać akceptację min. trzech rad osiedli.

Imprezy kulturalne i edukacyjne

Głosujący wybrali także 23 małe projekty społeczne. W ramach BBO odbędą się m.in. Zjazd Bydgoskich Klasyków, zlot zabytkowych autobusów, bezpłatne kursy pierwszej pomocy przedmedycznej, koncerty nad Kanałem. Działać będzie Integracyjna Świetlica Terapeutyczna „To ma sens”, wybrane akcje w ramach BBO będzie mogła sfinansować Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy.

Łącznie 16 milionów

Do realizacji przeznaczono również 56 projektów osiedlowych. Wśród wybranych przez mieszkańców zadań są m.in. rewitalizacja Jaru Czynu Społecznego na Wyżynach, dalsze oświetlenie ulicy Toruńskiej, utworzenie parku kieszonkowego na Kapuściskach, świetlicy na świeżym powietrzu na Wzgórzu Wolności, oświetlenie przejść na Górzyskowie, montaż nowych lamp i kamer na Błoniu, budowa tężni solankowej przy ul. Targowisko w Starym Fordonie, modernizacja terenu rekreacyjnego przy SP nr 65, budowa miejsc parkingowych przy ul. Sułkowskiego, rewitalizacja skweru przy ul. Smukalskiej, nasadzenia i ule w parku nad Kanałem, remont chodników na ul. Kanałowej oraz Nowogrodzkie, książkomat i utworzenie parku na Miedzyniu, remont ul. Filtrowej i Deszczowej (przegląd projektów: subiektywny wybór redakcji).

Wykaz wszystkich zwycięskich projektów, wraz z liczbą oddanych głosów i szacowaną kwotą, można znaleźć na https://www.bdgbo.pl/2021/01/wyniki2020.html.

Łączna pula ubiegłorocznego BBO wynosiła 16,1 mln złotych. Głosowanie odbywało się wyłącznie drogą elektroniczną.

 

mk Autor