Wydarzenia 21 mar 2019 | mk
Młodzi mówili o sensie życia. Konferencja w „Mechaniku”

fot. Anna Kopeć

Słowa Gustawa Herlinga-Grudzińskiego „Człowiek nie może żyć, nie wiedząc, po co żyje” były mottem konferencji, która w czwartek (21 marca) odbyła się Zespole Szkół Mechanicznych nr 1. Swojej odpowiedzi na odwieczne pytania starali się udzielić uczniowie z Bydgoszczy i Torunia.

Interdyscyplinarna Konferencja Młodzieży Bydgoskich Szkół Ponadgimnazjalnych „Być człowiekiem dzisiaj – quo vadis homo” została zorganizowana już po raz ósmy. – Cieszymy się dużym zaangażowaniem, zainteresowaniem młodzieży, ich wzajemną współpracą – mówi dyrektor ZSM nr 1, mgr inż. Ewa Ankiewicz-Jasińska.

Pomysłodawcą konferencyjnej tradycji jest ks. Damian Pawlikowski. Tegoroczną myśl przewodnią, pytanie o sens życia, zaczerpnął z książki Herlinga-Grudzińskiego „Inny świat”, mówiącej o dramtycznych realiach gułagu. – Współczesny człowiek także tęskni do innego świata – takiego, który jest zaprzeczeniem gułagu: świata harmonii, sprawiedliwości i miłości – mówił ks. Pawlikowski.

  fot. Anna Kopeć

Podkreślił, że co do celu życia, ludzie są dziś często zagubieni. – Tak bardzo aspirują do wolności, ale wydaje się, że nie aspirują w równym stopniu do mądrości, miłości, odpowiedzialności. Chcą robić to, co chcą – dzielił się przemyślaniami. – Myśląc, że czynią to, co chcą, czynią jedynie to, czego w danym momencie chcą ciało, instynkty, emocje, nawyki, to, czego chcą rówieśnicy czy podpowiadają media. Podkreślił też, że człowiek dojrzały jest świadom swojej wartości w porządku świata.

Jednym z honorowych patronów wydarzenia był ks. bp Jan Tyrawa, ordynariusz diecezji bydgoskiej. – Z napięciem czekam na to, co tutaj zostanie powiedziane – mówił. Podkreslił, że pytanie o sens życia jest odwieczne. – W historii filozofii odpowiedzi na to pytanie było bardzo dużo, zależały od punktu wyjścia, doświadczeń, a zwłaszcza od jednego problemu, z którym człowiek nie umie sobie poradzić – zła, cierpienia, niesprawiedliwości – dodał. Młodzieży życzył wrażliwości na te zagadnienia. – Te pytania i odpowiedzi będą wam towarzyszyć przez całe życie i będą mogły pomóc wam nieść wasz los.

fot. Anna Kopeć

W tym roku poza wystąpieniami młodzieży można było także wysłuchać naukowców. Wykłady wygłosili prof. Piotr Bała (UW) oraz dr hab. Bogdan Ligaj (UTP).

Konferencja została objęta honorowym patronatem przez wojewodę kujawsko-pomorskiego, marszałka województwa kujawsko-pomorskiego, biskupa ordynariusza diecezji bydoskiej oraz kujawsko-pomorskiego kuratora oświaty.

 

 

 

 

mk Autor