Wydarzenia 16 paź 20:28 | Redaktor

Młyny Rothera zapraszają do aktywnego uczestnictwa w organizowanych wydarzeniach.

16 października – Radar technologii #4: Czy roboty...biorą się do roboty?

Czy roboty…biorą się do roboty? W literaturze termin ROBOT – pojawił się w roku 1921 u Czecha Karela Capka. Był wtedy sztuczną istotą stworzoną na podobieństwo człowieka, którego miał zastąpić w pracy. Niedawno zatem wspomniany „Robot” ukończył swoje pierwsze STO lat istnienia. Co o nim wiemy dziś? Czy zawojował świat tak, jak to sobie wymyślili twórcy robotów? Czy jest w stanie zastąpić człowieka w każdej sytuacji? Czy tak, jak mu to wpisano w „akcie urodzenia” – pamięta, że nie może skrzywdzić ludzkości ani poprzez zaniechania w działaniu – doprowadzić do jej uszczerbku? A dalej – czy sztuczna inteligencja – to dla niego starszy i mądrzejszy brat, przyjaciel, a może jednak …wróg? Czy robotyka, to już dziś poważna nauka z poważnymi doświadczeniami czy tylko atrakcyjny publicystyczny dodatek do żmudnej codzienności? Na szereg tego typu pytań znajdziecie Państwo odpowiedź podczas kolejnego spotkania w ramach cyklu pn. „Radar Technologii”. Tym razem w roli ekspertów wystąpią naukowcy z Politechniki Bydgoskiej – dr Damian Ledziński i dr Krzysztof Nowicki. Serdecznie zapraszamy.

Informacje organizacyjne: godz. 18.00 – 20.00 | Spichrz Zbożowy, II piętro | dla wszystkich

Szczegóły: https://mlynyrothera.pl/wydarzenia/radar-technologii-4-czy-roboty-biora-sie-do-roboty/

17 października – Spacer w ciemność

Organizatorami wydarzenia są: Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille’a w Bydgoszczy oraz Stowarzyszenie Visus Supremus. Info od organizatora: Pokaz sprzętu ułatwiającego funkcjonowanie osobom z dysfunkcją wzroku. Warsztaty pozwalające zrozumieć, na jakie trudności napotykają osoby niewidome i w jaki sposób uczą się aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym, kulturalnym, sportowym i zawodowym.

Zajęcia z zakresu:

  • pisma punktowego – „kodowania braillem”,
  • pomocy komputerowych i obsługa komórki,
  • korzystania z książki wypukłej oraz tyflografik,
  • sprzętu ułatwiającego funkcjonowanie w życiu codziennym,
  • wykorzystania specjalistycznych pomocy dydaktycznych,
  • gier i zabawek dostosowanych do dzieci z dysfunkcją wzroku,
  • czytania książki pismem punktowym,
  • poruszania się z białą laską,
  • strzelectwa laserowego
  • prezentacji przestrzeni Młynów Rothera jako przestrzeni dostępnej dla osób, które nie widzą: systemu nawigacji TOTUPOINT

Informacje organizacyjne: godz. 10.30-13.30 | Spichrz Mączny, parter | dla wszystkich zainteresowanych tematyką

Szczegóły: https://mlynyrothera.pl/wydarzenia/spacer-w-ciemnosc-2/

17 października - Spotkanie autorskie: Błażej Bembnista „Jak powstawał Nowy Fordon”

Zapraszamy na pierwsze otwarte spotkanie autorskie z Błażejem Bembnistą, promujące publikację „Jak powstawał Nowy Fordon”. To jedna z ostatnich szans na zdobycie publikacji „Jak powstawał Nowy Fordon” w wersji drukowanej – bezpłatnie! Spotkanie poprowadzi Jan Kwiatoń – od 35 lat aktywny społecznie mieszkaniec Fordonu. Zaczynał w społecznym komitecie telefonizacji, a od 1993 roku do dziś działa w Radzie Osiedla Nowy Fordon. Himalaista, organizator Spływów Płetwonurków Brdą, inicjator budowy Wielkiej Pętli Fordonu i wizji fordońskiego Central Parku.

Informacje organizacyjne: godz. 17.00-18.00 | Spichrz Zbożowy, II piętro | dla wszystkich

Szczegóły: https://mlynyrothera.pl/wydarzenia/spotkanie-autorskie-blazej-bembnista-jak-powstawal-nowy-fordon/

19 października – XV Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowa - Edukacja w czasach nadmiaru i niedoboru

Uwaga! Na to wydarzenie obowiązują zapisy na stronie internetowej KPCEN w Bydgoszczy: Wychowanie i profilaktyka Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy

Organizatorami wydarzenia są: Zespół Szkół nr 33 dla Dzieci i Młodzieży Przewlekle Chorej w Bydgoszczy we współpracy z: Wydziałem Pedagogiki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Kujawsko – Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy. Info od Organizatora: Zespół Szkół nr 33 dla Dzieci i Młodzieży Przewlekle Chorej w Bydgoszczy we współpracy z Wydziałem Pedagogiki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy zaprasza na Ogólnopolską Konferencję Szkoleniową EDUKACJA W CZASACH NADMIARU I NIEDOBORU. Partnerami wydarzenia są: Fundacja Orange i Młyny Rothera. Wydarzenie objęte honorowym patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego oraz Kujawsko-Pomorska Kurator Oświaty Grażyny Dziedzic.

Informacje organizacyjne: godz. 9.00 – 15.30 | Spichrz Mączny, III piętro | dla wszystkich zainteresowanych tematyką | zapisy u Organizatora

Szczegóły: https://cen.bydgoszcz.pl/cen/trainings/292k2880,Edukacja-w-czasach-nadmiaru-i-niedoboru.html?sid=969be9a537626759b5ac439b89dd96ee

21 października – Symbolika miejska - spotkanie (wydarzenie w ramach cyklu Wywiad-rzeka. Rozmowy o mieście)

Przed nami kolejne, już trzecie spotkanie w ramach projektu Wywiad-rzeka. Rozmowy o mieście. Symbole są nieodłączną częścią życia człowieka i kultury, tworząc sens i kształtując naszą rzeczywistość. Podczas panelu dyskusyjnego spróbujemy porozmawiać o współczesnej symbolice miasta Bydgoszczy, o tym: co i dlaczego mieszkańcy uznają za symbole miasta, a także jak to się zmieniło na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Będzie to jednocześnie okazja, żeby poruszyć temat tożsamości osiedlowej. Jesteśmy ciekawi co Wy rozumiecie pod hasłem „symbol Bydgoszczy”? Co pierwsze przychodzi Wam na myśl? Może macie w naszym mieście swoje ulubione miejsca, zabytki, budynki? Jeśli tak, to przyjdźcie na spotkanie i podzielcie się swoją opinią. Podczas wydarzenia będzie obecny archiwista, z którym będziecie mogli podzielić się waszymi wspomnieniami, opowieściami i zdjęciami związanymi z tym, jak wy widzicie symbole Bydgoszczy. Wszystkie zebrane materiały staną się częścią naszego archiwum społecznego. W dyskusji wezmą udział: dr Ewa Raczyńska-Mąkowska - konserwatorka, Honorata Gołuńska - historyczka sztuki, muzeolożka, Marek Iwiński – plastyk Miasta oraz Maciej Bakalarczyk - menedżer Starego Miasta i Śródmieścia. Panel będzie tłumaczony na Polski Język Migowy. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje. Edycja 2024.

Informacje organizacyjne: godz. 18.00 – 19.00 | Spichrz Zbożowy, II piętro | dla wszystkich

Szczegóły: https://mlynyrothera.pl/wydarzenia/symbolika-miejska-spotkanie/

21 października – Docs Against Gravity Extra: Człowiek / Human

Pierwszy cykl filmowy za Nami! Nasza współpraca z agencją Against Gravity nie kończy się... Zapraszamy na niezwykły film pod tytułem HUMAN. To wzruszający obraz, który powinien zobaczyć każdy miłośnik kinematografii. To ostatnia okazja, aby obejrzeć ten tytuł ze względu na gasnące prawa do licencji w Polsce. W listopadzie, kolejna projekcja filmu tego samego reżysera, która jest niejako kontynuacją formatu. Będą to nasze łączniki między sezonami pierwszego i kolejnego cyklu filmowego. Druga edycja Docs Against Gravity w Młynach już w 2025 roku.

Informacje organizacyjne: godz. 18.00 – 21.00 | Młyn, I piętro | dla wszystkich | bilety

Szczegóły: https://mlynyrothera.pl/wydarzenia/docs-against-gravity-extra-czlowiek-human/

23 października – Myślowisko miejskie #10: Czy wiemy co robimy?

Organizatorami wydarzenia są: Młyny Rothera i Fundacja Myślowisko. Podczas spotkania z prof. Robertem Piłatem porozmawiamy o niepewnej relacji pomiędzy działaniem i świadomością działającego człowieka. W idealnym przypadku, znanym z amerykańskich filmów o procesach sądowych, czyn jest kombinacją motywacji, środków i sposobności. Są to elementy składni, które można dostrzec z zewnątrz i obiektywnie stwierdzić. Warstw działania jest jednak więcej. Niektóre są dostępne tylko samemu działającemu. Mamy więc pobudki i motywy, uświadomione możliwości i cele, deliberacje i wybory, intencje i postanowienia, wreszcie plany działania i wybór środków, a na koniec świadomość osiągnięcia lub nieosiągnięcia celu.

Informacje o zaproszonym gościu: Prof. Robert Piłat to emerytowany profesor filozofii, który pracował w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN (1988-2011) oraz na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej UKSW (2011-2024). Specjalizuje się w teorii pojęć, samowiedzy i filozoficznych aspektach teorii decyzji. Jest autorem licznych książek, w tym nagrodzonej "O rozsądku i jego szaleństwach" (Nagroda im. Józefa Tischnera 2020). Prowadził audycje filozoficzne w radiu i telewizji, pisze eseje dla Culture.pl i angażuje się w popularyzację filozofii, również wśród dzieci.

Informacje organizacyjne: godz. 18.00 | Spichrz Zbożowy, II piętro | dla wszystkich

Szczegóły: https://mlynyrothera.pl/wydarzenia/myslowisko-miejskie-10-czy-wiemy-co-robimy/

Źródło: Młyny Rothera

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor