MON zamówił sto dronów dla Wojska Polskiego. Powstaną m.in. w Bydgoszczy
fot. Ministerstwo Obrony Narodowej
Umowę na dostawę dronów dla polskiej armii w środę (29 grudnia) zatwierdził minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Bezzałogowe systemy powietrzne wyprodukuje konsorcjum złożone z Polskiej Grupy Zbrojeniowej z Wojskowymi Zakładami Lotniczymi w Łodzi i w Bydgoszczy.
Inne z kategorii
Tako „Rzeczemy” i poetycko wieczerzamy [ZAPROSZENIE]
Pożar mieszkania w Fordonie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
– O tym, że drony są niezwykle potrzebne i ważne na współczesnym polu walki, nikt nie ma najmniejszych wątpliwości. Każdy, kto śledzi dzisiejsze konflikty, ma świadomość, że są one wykorzystywane i stanowioną ważną broń – podkreślił szef MON.
Wskazał też, że drony używane są w czasie pokoju, w sytuacjach takich jak obecna na granicy polsko-białoruskiej, do monitorowania. Posługują się nimi również Białorusini. – Drony służą rozpoznaniu, a następnie funkcjonariusze służb białoruskich niszczą tymczasowe ogrodzenie, aby otworzyć drogę do wypychania migrantów na stronę polską – mówił.
Zatwierdzona w środę umowa zakłada dostawę 25 zestawów bezzałogowych systemów powietrznych klasy mini pod kryptonimem WIZJER, wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. Każdy z zestawów zawiera cztery platformy powietrzne, co oznacza, że w ramach kontraktu Wojsko Polskiego otrzyma sto dronów.
Urządzenia zaprojektował Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, a wyprodukuje je konsorcjum złożone z Polskiej Grupy Zbrojeniowej wraz z Wojskowymi Zakładami Lotniczymi nr 1 w Łodzi i nr 2 w Bydgoszczy.
Umowa opiewa na 174 mln złotych brutto. Dostawy mają nastąpić w latach 2024–2027.
Minister Błaszczak zapowiedział też kolejne zamówienia. – Chcemy pozyskiwać na wyposażenie Wojska Polskiego drony z różnych źródeł. Bardzo cieszymy się z tego, że polski przemysł zbrojeniowy ma zdolności do ich budowy. Dlaczego ta dywersyfikacja jest ważna? Chodzi o to, żeby nie uzależniać się od jednego z dostawcy. W związku z tym na posiedzeniu Rady Modernizacji Technicznej zapadła decyzja o wznowieniu dostaw dronów Fly Eye, czyli dronów wykorzystywanych już przez Wojsko Polskie, przez wojska operacyjne, jak i Wojska Obrony Terytorialnej – przekazał.
Na podstawie komunikatu Ministerstwa Obrony Narodowej
Zdjęcia: Ministerstwo Obrony Narodowej