Wydarzenia 21 sty 2018 | Redaktor
„Most łączy pokolenia”. Jerzy Sulima-Kamiński wiecznie żywy

Spotkanie inicjujące obchody jubileuszu 90. rocznicy urodzin Jerzego Sulimy-Kamińskiego / fot. Maczu

W sobotę w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury odbyło się spotkanie inicjujące obchody jubileuszu 90. rocznicy urodzin Jerzego Sulimy-Kamińskiego.

Bydgoski pisarz, poeta i dziennikarz radiowy 20 września tego roku skończyłby 90 lat. – Właśnie na wrzesień planujemy główne obchody, wiele imprez jednak odbędzie się wcześniej, bo urodziny ojca będziemy świętować przez cały rok – mówi inicjatorka jubileuszu Elżbieta Kamińska-Zielińska, córka pisarza, której ojciec zadedykował „Most Królowej Jadwigi”. - Dziękuję wszystkim, którzy uczestniczą w dzisiejszej uroczystości ku czci ojca. Dziękuję także wszystkim patronom, sponsorom i bydgoszczanom, którzy chcą razem z nami przeżywać 90 urodziny Sulimy – mówiła wzruszona córka pisarza podczas wczorajszej inauguracji.

Salon Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy w sobotnie popołudnie pękał w szwach. Przyjaciele, bliscy i rodzina pisarza, a także wierni czytelnicy Jerzego Sulimy-Kamińskiego przyszli, aby zainaugurować 90. rocznicy Jego urodzin. W pierwszym rzędzie zasiadła żona pisarza, Irena. Na sali obecni byli przedstawiciele władz miasta (wiceprezydent Anna Mackiewicz), a także radni Rady Miasta (Stefan Pastuszewski, Lech Zagłoba-Zygler, Janusz Czwojda i Ireneusz Nitkiewicz). Spotkaniu towarzyszyły wspomnienia i rozmowy na temat autora „Mostu Królowej Jadwigi”. Uroczystość uświetnił recital zespołu „Cynamony”.

Wśród gości był także Marek Dobucki, dyrektor Gimnazjum nr 24 im. Jerzego Sulimy-Kamińskiego. Szkoła jest w likwidacji. - Bardzo nam żal, że wraz z likwidacją gimnazjum, Jerzy Sulima-Kamiński przestanie być patronem szkoły. Nie wiem jaka będzie przyszłość, ale nie zostawimy sprawy samej sobie – tłumaczył.

 

Plan obchodów 90. rocznicy urodzin Jerzego Sulimy-Kamińskiego

Pod koniec lutego planowane jest spotkanie w miejskiej bibliotece dotyczące twórczości i życia pisarza (dokładna data dopiero zostanie ustalona).

W rocznicę śmierci pisarza – 19 marca – odbędzie się bieg międzyszkolny na Miedzyniu, z udziałem młodzieży ze SP nr 35 oraz SP nr 188.

5 i 6 maja na Wyspie Młyńskiej, tak jak w minionych latach pojawią się dywany kwiatowe, które zaprojektują młodzi z liceum plastycznego. Młodzi z „plastyka” także podczas pleneru rzeźbiarskiego w Myślęcinku stworzą ławeczkę Sulimy-Kamińskiego, która potem stanie albo w Myślęcinku, albo na Wyspie Młyńskiej.

12 i 13 maja podczas Mistrzostw Miasta Bydgoszczy w Brdyujściu ma odbyć się bieg wioślarski poświęcony autorowi „Mostu”, a 9 czerwca – happening na moście Sulimy-Kamińskiego  z udziałem młodzieży m.in. z SP nr 19 i Koła Szwederowo-Górzyskowo. Z kolei w sierpniu na ulicach Bydgoszczy dwukrotnie odbędzie się gra miejska śladami bohaterów bydgoskiej sagi.

- Zależy mi, by trafiać zwłaszcza do młodych i by właśnie oni chcieli czytać „Most Królowej Jadwigi”, stąd też poza książką jest dostępny ebook i audiobook – mówi córka pisarza.

Planowana jest więc specjalna edycja „Mostu Królowej Jadwigi”, stylizowanego na stare wydanie, ale dopiero wtedy, gdy znajdą się osoby albo instytucje, które będą chciały wesprzeć ją finansowo.

Bydgoski pisarz Jerzy Sulima-Kamiński żył w latach 1928–2002. Choć miał na swoim koncie wiele książek i audycji radiowych, powszechne uznanie zyskał trylogią bydgoską „Most Królowej Jadwigi”.

Wszystkim uroczytościom i wydarzeniom z okazji jubileuszu 90. rocznicy urodzin Jerzego Sulimy-Kamińskiegopatronuje Tygodnik Bydgoski.

mag, wb

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor