Wydarzenia 24 sty 2019 | Redaktor
Mróz nie odpuszcza [POGODA]

Dziś o 4-tej rano temperatura w Bydgoszczy wyniosła -9,4 stopnia

Mamy trzecią dekadę stycznia. O tej porze roku dzisięciostopniowy mróz nie jest niczym dziwnym. Jednak tej zimy jest to ujemny rekord temperatury w Bydgoszczy. Prawdziwy, trwający wiele dób mróz, mamy bowiem po raz pierwszy w tym sezonie.

Wszystkiemu temu winien jest wyż Brygida, który rozłożył się nad Litwą i Łotwą i blokuje niżowi Janno przejście na wschód. Sytuacja ta potrwa do soboty, kiedy to, wg modelu GFS, Janno przełamie tę blokadę, i w ciągu kliku dni niże zapanują nad całą Europą. Nie oznacza to natychmiastowej odwilży i powrotu temperatur zdecydowanie dodatnich, raczej będziemy mieli przez kilka dni temperatury w okolicach zera, a w nocy ujemne. Trzeba pamiętać, że grunt zdążył mocno przemarznąć przez ostatni tydzień. 

Dziś w Bydgoszczy temperatura maksymalna wyniesie -2 stopnie, zachmurzenie będzie duże z przejaśnieniami i rozpogodzeniami, których coraj więcej powinno być pod koniec dnia. Wiatr będzie umiarkowany, około 15 km/h, ze wschodu. Modele numeryczne nie przewidują silnych nocnych mrozów, zdarzają się one w yniku nocnych rozpogodzeń i wypromieniowania ciepła z ziemi w kosmos. Tak właśnie powstaje inwesja temperatur - przy ziemi jest zimniej niż wyżej. A to blokuje pionowy ruch powietrza i sprzyja osiadaniu smogu. 

Jutro nieco chłodniej, temperatura maksymalna około -4 stopni i może poprószyć śnieg. Wiatr skręci na północny, a następnie na zachodni i osłabnie.

Słońce wzejdzie dziś w Bydgoszczy o 7.46, a zajdzie o 16.16. Dzień będzie trwał 8 godzin i 31 minut.

Pogodyn

Prognoza pogody dla Bydgoszczy i okolic na naszym portalu przygotowywana jest na podstawie modeli numerycznych i map meteorologicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor