Wydarzenia 22 mar 2020 | Krzysztof Drozdowski
Muzeum zamknięte? Zaproś je do domu

fot. MOB

Z powodu epidemii koronawirusa zamknięte zostały wszystkie instytucje kultury, kina, teatry oraz muzea. Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy daje nam możliwość zwiedzania wirtualnego.

Polskie placówki szeroko pojętej kultury radzą sobie z nałożonymi ograniczeniami otwierajac swoje wirtualne placówki. W ramach akcji #zostańwdomu, bydgoskie Muzeum Okręgowe zaprasza do udziału w projekcie #zMOBwDOMu.
- Od 19 marca możemy dowiedzieć się nieco więcej o sztuce i historii, jak również zasięgnąć pomysłu na zabawy z dziećmi, dzięki którym możemy być w domu. Materiały udostępniane będą dwa razy dziennie: przed południem skierowane dla najmłodszych, po południu – dla starszych odbiorców - czytamy w zapowiedzi.

Odwiedzając stronę www.muzeum.bydgoszcz.pl oraz muzealne profile społecznościowe na Facebook’u i Instagramie można skorzystać z sześciu dostępnych opcji:

1. #wdomuzWyczółem - Puzzle (Leon Wyczółkowski, Kopanie Buraków, 1903, pastel, karton, wł. MOB).
2. #wdomuzWyczółem - Laurka 3d (Leon Wyczółkowski, Anemony, 1924, akwarele, pastel, ołówek, papier, wł. MOB).
3. #LiteryWSztuce - karta pracy ATELIER.
4. #LiteryWSztuce - karta pracy ARTYSTA.
5. #LiteryWSztuce - karta pracy BĄDŹ PROJEKTANTEM! oraz
6. #LiteryWSztuce - karta pracy SZTUKA.
To oczywiście nie wszystko, co przygotowali pracownicy tej placówki muzealnej. 

Dla dzieci znaleźć będzie można inspiracje na kreatywne zabawy w oparciu o reprodukcje Leona Wyczółkowskiego - #wdomuzWyczółem, m.in. do wydruku puzzle czy laurka. Codziennie udostępniać będziemy do druku również karty pracy oraz kolorowanki. Dla łaknących sztuki polecamy #ARTeFAKTYzMOB: informacje i ciekawostki dotyczące wybranych obiektów. Natomiast w ramach #słuchajmuzeum będzie można zapoznać się z audiodeskrypcjami – jest to propozycja w szczególności sterowana dla osób niewidzących i niedowidzących, ale w obecnej, wyjątkowej sytuacji każdy może z niej skorzystać. Ciekawą formą z pewnością będzie również wysłuchanie muzycznych interpretacji wybranych obrazów, przygotowanych w ramach projektu „Muzealne partytury”.

Dla osób, które chciałyby poszerzyć swoją wiedzę na temat historii bydgoskiego muzeum, przygotowano projekt Akademii MOB. Dwa razy w tygodniu, będzie można zapoznać się z  prezentacjami zawierajacymi historię oraz technikę w muzeum. Duży nacisk kładziony jest na prezentację osoby Leona Wyczółkowskiego, który jest patronem muzeum.

inf. na podst. mat. MOB.

 

Krzysztof Drozdowski

Krzysztof Drozdowski Autor

Publicysta, autor wielu książek historycznych.